Dodatkowe zajęcia

Turnusy Obozu

I turnus 27.07 - 2.08.20168 r. - gimnazjum i 7 klasa szkoły podstawowej;

II turnus 2 - 8.08.2018 r. - gimnazjum i 7 klasa szkoły podstawowej;

III turnus 8 - 14.08.2018 r. - liceum;

IV turnus 14 - 20.08.2018 r. - liceum.


Prowadzący zajęcia dodatkowe

Piotr Głuchowski

Agata Kołodziejczyk

Paulina Kruk-Fura

Tomasz Pietrzak

Edyta Rusak

Aleksandra Świderska


Oprócz warsztatów naukowych, zajęć rekreacyjno-sportowych i integracyjnych, w trakcie Obozu przewidziano, do wyboru, dodatkowe warsztaty i wykłady. Zajęcia będą odbywały się popołudniami i wieczorami i będą trwały od 45 minut do godziny. Będą mogli wziąć w nich udział wszyscy chętni uczestnicy Obozu.

Uwaga! Przedstawione poniżej warsztaty i wykłady będą odbywać się tylko na wybranych turnusach, a ich lista zostanie jeszcze uzupełniona o dodatkowe tematy. Dokładny grafik zostanie zaprezentowany w późniejszym terminie. 

Warsztaty

Autoprezentacja - podczas warsztatu uczestnicy poznają ogólne zasady budowania własnego wizerunku oraz rozwiną swoje umiejętności autoprezentacji. Uświadomią sobie skutki własnych działań na zachowania innych. Będą mieli również możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce - przećwiczymy autoprezentacje, dzięki temu uczestnicy zobaczą jak widzą ich inni, poznają swoje mocne strony i obszary do rozwoju.

Chemia kosmetyczna - warsztaty wprowadzą uczestników w świat kosmetyków naturalnych. Podczas zajęć prowadzący przekaże sekrety produkcji cieni, podkładów mineralnych, fluidów i maseczek kosmetycznych, które w niczym nie ustępują produktom sprzedawanym w drogeriach. Warsztat ten będzie składał się z dwóch części: pierwsza będzie teoretyczna, a w drugie przystąpimy do produkcji kosmetyków naturalnych.

Gra komunikacyjna „Starożytna Piramida” - udział w grze pobudzi  do intensywnego używania swojego umysłu i logicznego myślenia, a także wykorzystywania posiadanej wiedzy. Podczas dobrej zabawy uczestnicy rozwiną swoje umiejętności komunikacyjne i pracy zespołowej.

Jak powstają perfumy w Grasse? - Grasse słynie na cały świat ze swego przemysłu perfumeryjnego. Perfumy w tej miejscowości wytwarzane są nieprzerwanie od 1747 roku. Na warsztacie podczas krótkiego wstępu teoretycznego, uczestnicy poznają tajemnicę naturalnej produkcji perfum, a następnie sami skomponują własny bukiet zapachowy. Młodzież pozna również różne zapachy oraz nauczy się trenować swój zmysł węchu. 

Język migowy – a gdyby tak poznać kolejny język, ale dla odmiany wizualno-przestrzenny? Nauka i ćwiczenie migania pozytywnie wpływa na szybkie kojarzenie, spostrzegawczość, sprawność manualną, koncentrację, zdolność zapamiętywania, poszanowanie odmienności i tolerancję. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą podstawową wiedzę o kulturze głuchych i spróbują własnych sił w komunikowaniu się językiem osób niesłyszących. Nauczą się również tworzyć proste wypowiedzi, używać ekspresji twarzy w rozmowie oraz poznają alfabet palcowy.

Kuchnia molekularna, czyli o codziennych kuchennych czynnościach w języku chemicznym - każda kuchnia jest chemicznym laboratorium, w którym odczynnikami są produkty spożywcze, a rolę sprzętu pełnią garnki, mikser i piekarnik. Tutaj codziennie zachodzą reakcje chemiczne, których znajomość pozwala na otrzymanie żywności o atrakcyjnych cechach i zdrowotnych właściwościach dla organizmu. Warto więc wiedzieć, dlaczego produkty się psują oraz co powoduje, że ciasto znów opadło, a krem się dziwnie zbrylił.

Mikroskopia optyczna – to czego nie widać gołym okiem potrafi być o wiele ciekawsze w powiększeniu niż możemy się tego spodziewać. Czy zastanawialiście się kiedyś jak to jest, że ptak może unosić się w powietrzu? Jak wygląda jego pióro w powiększeniu? Jeśli tak, koniecznie przyjdźcie na warsztat. Celem zajęć będzie nauka oraz ćwiczenie przygotowywania preparatów mikroskopowych, a także obserwacja elementów z życia codziennego, w powiększeniu, za pomocą mikroskopów optycznych.

Pierwsza pomoc - jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia? Co zrobić, jeśli jest się świadkiem wypadku drogowego bądź uczestnikiem pożaru? Jak poradzić sobie ze stresem w sytuacjach kryzysowych? Celem warsztatów jest przekazanie wiedzy i nauka udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia. Uczestnicy dowiedzą się m.in. jak wzywać pogotowie ratunkowe do osoby poszkodowanej, tamować krew z nosa, układać rannego w pozycji bezpiecznej, udzielać pomocy przy zadławieniach oraz reanimować nieprzytomnego.

Praktyczne zastosowanie pochodnych i całek - "Analiza matematyczna" jest jednym z bardziej wymagających przedmiotów na pierwszym roku niemalże wszystkich kierunków studiów na Politechnice Warszawskiej. Celem spotkania będzie pokazanie, że pochodne i całki - bo one stanowią "serce" analizy matematycznej dla przyszłych inżynierów - wcale nie są takie straszne. Wręcz przeciwnie, w swobodnej atmosferze Obozu naukowego PW przekonacie się, że pochodne i całki można polubić :) oraz że naprawdę przydają się w życiu (inżyniera).

Warsztaty teatralne - przyjść, czy nie przyjść na warsztaty? Oto jest pytanie... teatralne! Odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że przyjść! Proponowany warsztat ma na celu pobudzenie wyobraźni i percepcji uczestników. Pokaże inne spojrzenie na otaczającą przestrzeń. Zabawy oraz ćwiczenia są świetną okazją do zintegrowania się z grupą, ale to także doskonała forma rozluźnienia po długim dniu pełnym wyzwań naukowych. Podczas warsztatu młodzież będzie miała możliwość poznania podstawowych technik ruchu scenicznego oraz metod pracy aktora nad rolą. Przyjdźcie i sprawdźcie, jak to jest ,,wczuwać się” w graną postać.

Wieczór zagadek - „Świat nie jest piłką footbolową, świat się podbija głową, głową, głową!" A. Słomiński. Podczas warsztatu uczestnicy będą rozwiązywać zagadki logiczne (m.in. autorstwa A. Einsteina), matematyczne ( m.in. L. Tołstoja), geometryczne, parabolistyczne, geograficzne, fizyczne itd.  Nasz mózg odznacza się niezwykłą plastycznością, cały czas się rozwija. Jedną z metod „lifitngu umysłu” jest właśnie rozwiązywanie zagadek.

Z kreatywnością na Ty - na warsztacie uczestnicy dowiedzą się, czym jest kreatywność, poznają metody i konkretne ćwiczenia rozwijające pomysłowość i twórczość. Z pewnością będziesz dobrze się bawić rozwijając swój potencjał.


Wykłady

Studiuj na Politechnice Warszawskiej! - tytuł wykładu mówi wszystko ;) Podczas wykładu uczestnicy będą mogli dowiedzieć się czegoś więcej na temat studiów na Politechnice Warszawskiej. Poruszone zostaną takie zagadnienia jak, rekrutacja na różnych kierunkach, progi punktowe, aktywności dodatkowe na Politechnice (koła naukowe, AZS, samorząd studentów). Wykład będzie miał luźną formę – liczymy na dużo pytań, tak, aby wszystkie wątpliwości były na bieżąco rozwiewane.


Wykłady z chemii

Chemiczne listy miłości – feromony - wykład ma na celu przedstawienie uczestnikom przykładów, struktury chemicznej, a także działania związków, które odpowiadają za komunikację świata zwierząt. Podczas wykładu przedstawione zostaną mechanizmy działania tych substancji oraz zostanie wyjaśniona różnica między feromonem, atraktantem, a repelentem. Podczas wykładu skupimy się na substancjach odpowiedzialnych za komunikację niewerbalną człowieka. Odpowiemy sobie także na pytanie: Czy w Polsce wykorzystywana jest wiedza na temat substancji feromonowych? Słuchacze dowiedzą się także jak badane są takie substancje oraz poznają metody pracy laboratoryjnej z zakresu chemii środowiska.

Co wdychamy w ciągu dnia? - czyli o smogu słów kilka - podczas wykładu omówione zostają zagadnienia z zakresu chemii atmosfery, aerozolu atmosferycznego oraz chemii powietrza. Uczestnicy dowiedzą się jak powstają aerozole, jaki mają skład i czy mogą tworzyć się tylko nad miastami. Biorący udział dowiedzą się również, czym różni się aerozol antropogeniczny od biogenicznego. Ciekawą częścią wykładu będzie rozwiązanie tajemnicy smogu miejskiego, który w ostatnim roku tak często występował nad dużymi polskimi miastami. Dowiemy się, jakie związki zawiera smog oraz które ze składników smogu są niebezpieczne dla zdrowia ludzi i dlaczego.


Wykład z fizyki - optyki

Źródła światła: od ogniska do przyrządów kwantowych - światło jest jednym z czynników niezbędnych do naszego prawidłowego funkcjonowania. W czasach prehistorycznych jedynym źródłem światła było światło słoneczne. Później ludzie nauczyli się wytwarzać coraz to lepsze źródła oświetlenia. Zapraszamy w fascynującą podróż w czasie, podczas której prześledzimy najważniejsze rodzaje oświetlenia w dziejach ludzkości. Dowiemy się także, jakie mechanizmy przyrody stoją za każdym ze źródeł oświetlenia, a także nad czym aktualnie pracują naukowcy na Politechnice Warszawskiej i całym świecie.


Wykłady z zakresu IT


Industry 4.0, czyli czwarta rewolucja przemysłowa - przemysł w tej chwili przechodzi tak zwaną czwartą rewolucję. Pierwszą było wynalezienie maszyny parowej, o drugiej, trzeciej i czwartej trwającej obecnie dowiecie się na wykładzie. Posłuchacie o tym, co to znaczy, że przemysł otwiera się na ludzi oraz czy naprawdę połowa osób pracująca dziś w fabrykach straci pracę.

Na czym polega praca programisty? - wszyscy wiemy, że programiści są potrzebni na rynku i że jest ich zdecydowanie za mało... Ale tak właściwie, co oni robią w pracy? Poza pisaniem kodu programiści mają wiele innych obowiązków. Czym się różni developer utrzymaniowy od developera wdrożeniowego? Co to w ogóle utrzymanie i wdrożenia w świecie informatyki? Na tym wykładzie dowiesz się, że programista to nie tylko człowiek od "klepania kodu".

Praca w IT - co to znaczy być informatykiem? Czy w IT pracują tylko programiści? A co jeśli ktoś jest humanistą, czy ma czego szukać w IT? Czy to prawda, że programiści zarabiają krocie? Tego wszystkiego i trochę więcej dowiecie się podczas tego wykładu. Przedstawimy Wam różne stanowiska pracy na rynku IT oraz wiele innych informacji.


Wykład z zakresu matematyki i technologii informacyjnych

Kryptologia: od szyfru Cezara po kryptografię kwantową - umiejętność przekazywania informacji w sposób niedostępny dla przypadkowych osób jest znana i ceniona od wieków. Podczas krótkiego wykładu poznamy fascynującą historię kryptologii, zaczynając od starożytnego szyfru Cezara, przez Vigenère'a, współczesny RSA aż po futurystyczną kryptografię kwantową.


Wykład z zakresu nowoczesnych technologii

Magazynowanie i przetwarzanie energii – ukryty problem technologii XXI wieku - wykład poświęcony sposobom magazynowania i przetwarzania energii – jak działają? Jakie mają ograniczenia? Jakie są pomysły i plany na dalszy rozwój? Czyli o konwencjonalnych i niekonwencjonalnych metodach pozyskiwania i "przechowywania" energii słów kilka...


Wykłady z technologii chemicznej

Jak zapanować nad wszechobecnymi odpadami tworzyw sztucznych? - czyli kilka słów o recyklingu. Wykład będzie poświęcony głównie zagadnieniom z zakresu utylizacji odpadów z tworzyw sztucznych. Uczestnicy dowiedzą się jakie są rodzaje recyklingu, w jaki sposób z butelek można zrobić klej, co można zrobić z coraz większą ilością opon samochodowych, jak cenne są stare komputery, telefony komórkowe i inne urządzenia elektroniczne oraz dlaczego nie należy wyrzucać zużytych baterii z pozostałymi odpadami. Ponadto, przedstawione zostaną przykłady kreatywnego wykorzystania materiałów recyklingowych.

Przetwórstwo ropy naftowej - benzyna, nafta, oleje, parafiny, smary, mazut, wazeliny oraz składniki do produkcji materiałów syntetycznych pochodzą z jednego źródła – ropy naftowej. Jeżeli jesteście ciekawi, w jaki sposób wydobywa się ropę naftową oraz na czym polega jej przetwórstwo, ten wykład jest właśnie dla Was. Na wykładzie zostanie przybliżony temat przetwórstwa pierwotnego oraz wtórnego ropy naftowej. Uczestnicy poznają także pojęcia takie jak kraking termiczny, kraking katalityczny, reforming, hydrokraking, czy izomeryzacja. 

Tworzywa sztuczne, ich właściwości i przetwórstwo - czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak powstają wszechobecne butelki, folie, czy opakowania? W jaki sposób można kontrolować właściwości tworzyw sztucznych poprzez zmianę struktury polimerów, czy zastosowanie różnych dodatków? Dlaczego niektóre tworzywa sztuczne szybko tracą swoją barwę podczas użytkowania? Wykład odpowie na powyższe pytania i wiele, wiele innych. Ma on na celu zapoznanie słuchaczy z pojęciem oraz przybliżonym składem tworzyw sztucznych, a także omówienie podstawowych metod przetwórczych takich jak wtrysk, wytłaczanie, czy termoformowanie.