Logo Obozu Naukowego

Anatomia i fizjologia

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Anatomia i fizjologia

Poznawanie mechanizmów funkcjonowania człowieka

Warsztat ma na celu zrozumienie zasad działających w ciele człowieka, pozwalających na tworzenie jednej, funkcjonalnej całości. Uczestnicy zrozumieją przebieg czynności życiowych organizmu ludzkiego na wielu płaszczyznach. Znajdziemy również odpowiedzi na rozmaite pytania, np. Jak wyglądają sny osób niewidomych? - poprzez dogłębną analizę funkcjonowania układu nerwowego na czele z mózgiem, który nie zawsze jest taki mądry jak wszystkim się wydaje.

Jakie czynniki wpływają na długowieczność? Ile krwi nasze serca pompują w ciągu życia? Czym jest złamanie typu deski rozdzielczej? Na tym warsztacie uczestnicy dowiedzą się tego i wiele więcej ciekawostek na temat ciała człowieka.

W trakcie warsztatu oprócz mieszanki anatomii, fizjologii, dietetyki i mechaniki procesów obecnych w ciele podczas wysiłku fizycznego, uczestnicy zapoznają się również z patofizjologicznymi podstawami chorób cywilizacyjnych.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat kierowany jest do uczniów pragnących dostać przedsmak nauki anatomii w atrakcyjnym wydaniu. Poprzez uczestnictwo w poszczególnych zajęciach będą mogli przekonać się, czy ścieżka w zawodach biomedycznych jest dla nich atrakcyjna. Zachęcamy również osoby chcące rozwijać się w tym obszarze – jedno jest pewne, nikt nie będzie się tutaj nudził! W najgorszym wypadku uczestnik dowie się, jak może na co dzień dbać o swoje zdrowie i trwać w nim jak najdłużej.

Z uwagi na pracę z tkankami zwierzęcymi, zainteresowane warsztatami osoby stosujące dietę wegetariańską oraz wrażliwe na widok krwi proszone są o gruntowne przemyślenie swojego wyboru.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w tym warsztacie będziesz mógł/mogła:

  •        dowiedzieć się, jak poszczególne układy w ciele człowieka działają na co dzień w harmonii;
  •        dowiedzieć się, jak zbudowane oraz uorganizowane są tkanki oraz narządy ludzkie;
  •         poznać tajniki fizjologii wysiłku fizycznego oraz jakie procesy dzieją się w organizmie, by nam to umożliwić;
  •         przekonać się, czy zawody medyczne to ścieżka kariery dla Ciebie;
  • nauczyć się technik zapamiętywania informacji, dowiedzieć się, dlaczego sen jest nam aż tak potrzebny, a także zdobyć dużo praktycznej wiedzy o medycynie stylu życia.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Dietetyka

Tego dnia policzymy nasze zapotrzebowanie energetyczne na cały turnus obozowy, poznamy anatomię układu pokarmowego, podstawowe pojęcia związane z żywieniem człowieka takie jak podstawowa i całkowita przemiana materii, czy ekwiwalent metaboliczny. Rozpatrzymy również, jak powinien wyglądać nasz jadłospis w zależności od prowadzonego stylu życia.

Dzień drugi

Pofałdowane archiwum

Czy czytanie w kółko tego samego rozdziału sprawi, że lepiej go zapamiętamy? Tego dnia poznamy techniki zapamiętywania informacji, spróbujemy sprawdzić, jak odbieramy świat za pomocą zmysłów, jak są zbudowane narządy odpowiedzialne za przekazywanie informacji do mózgu oraz zrozumiemy, dlaczego sen jest jego czyścicielem.

Dzień trzeci

Serce nie sługa…

Jak zbudowana jest pompa, która nieprzerwanie tłoczy krew przez żyły i tętnice przez całą długość naszego życia? Co może zaburzyć jego pracę? W tym dniu dokonamy sekcji serca świni, dowiemy się, jak i czym krąży krew w naszym ciele oraz jak serce dostosowuje tempo swojej pracy w zależności od rozmaitych czynników zewnętrznych.

Dzień czwarty

Fizjologia wysiłku fizycznego

Jak rozmaite parametry mówią nam o tym co się dzieje w środku naszego organizmu podczas wysiłku fizycznego? Jak zbudowane są mięśnie, jak możemy aktywnością powodować ich wzrost oraz co prowadzi do ich zaniku? W tym dniu dowiemy się również o metabolizmie potrzebnym do prawidłowej pracy mięśni oraz jak łącząc się w taśmy (choćby od potylicy do samych pięt!) współdziałają synergistycznie w codziennych czynnościach.

Dzień piąty

Stojak na ciało

Wielu z nas kiedyś coś sobie złamało. Czy zastanawiałeś się w jaki sposób organizm potrafi przywrócić trwałość oraz funkcjonalność nawet największych kości w ciele człowieka? Przyjrzymy się owym procesom oraz budowie całego szkieletu, włączając w to oczywiście połączenia stawowe. Z pewnością też wybierzemy się do zainscenizowanej pracowni radiologicznej, by ocenić kilka mniej i bardziej spektakularnych uszkodzeń tkanki kostnej.

Życie bez zdrowia jest jak rzeka bez wody.

Maxime Lagacé