Logo Obozu Naukowego

Architektura i design

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Architektura i design

Co zrobić, aby rozwijać sztukę wokół nas?

W życiu codziennym otaczamy się przedmiotami i architekturą. Czasem postrzegamy otoczenie jako miłe i ładne, dzięki czemu mamy ochotę w nim przebywać, a czasami czujemy się źle i mamy ochotę uciec w inne miejsce. Dlaczego tak się dzieje i jaki wpływ ma na nas sztuka i piękno? Co i jak zrobić, aby to piękno pielęgnować, rozwijać i tworzyć?

Na warsztatach poznasz metody pracy projektanta. Dowiesz się jak nawet niewielką iskrę talentu wykorzystać, by stworzyć ładną formę. Warsztaty te mają na celu głównie pobudzenie kreatywności poprzez luźną zabawę materią. Nauczymy się też podstaw rysunku oraz malarstwa akwarelą, a także rzeźby i fotografii.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jeżeli jesteś licealistą, który wie co to wrażliwość na otaczające piękno, potrafisz rozbudzić w sobie pasję tworzenia i lubisz zadania manualne, to z pewnością się tu odnajdziesz. A może pasjonuje Cię rysunek czy malarstwo, chciałbyś się rozwijać w tym kierunku, ale nigdy nie myślałeś o tym jak połączyć to ze swoją przyszłością zawodową? Pokażę Ci jak pasjonujący jest zawód projektanta i w jak wielu dziedzinach można wykorzystać potencjał artystyczny. Przekonasz się także ile przyjemności może sprawić tworzenie czegoś, co jeszcze nie istnieje, a zrodzi się dopiero w Twojej głowie. I jaką frajdę będziesz miał, gdy zobaczysz efekt tego, co sam wymyśliłeś! 

Szczególnie zapraszam zainteresowanych takimi kierunkami studiów jak: architektura, architektura wnętrz, design, wzornictwo przemysłowe, projektowanie, grafika, rzeźba, art&design, badania artystyczne, projektowanie mebli, ubioru, scenografia, ceramika, visual arts oraz studia na ASP.

Głównym wymaganiem jest cierpliwość i umiejętność skupienia się na detalach. Będziemy budować makiety wymagające sporego skupienia. Te dwie umiejętności już składają się na powszechnie znany „talent”, który możesz w sobie dopiero odkryć. Nie musisz być mistrzem rysunku, jeżeli nigdy nie miałeś w ręku pędzla, to także nie szkodzi - wszystko Ci pokażę. Najważniejsze byś umiał odnaleźć w sobie radość tworzenia!

Niezbędny sprzęt

Zabierz ze sobą notes i długopis, natomiast sprzęt i materiały na zajęcia praktyczne zostaną zapewnione przez nas. Jeżeli jednak posiadasz ulubione materiały plastyczne, z którymi nie lubisz się rozstawać, na pewno przydadzą się na warsztatach. Będziemy dużo rysować, malować akwarelami i pisakami. 

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Głównym celem tego warsztatu jest poznanie świata sztuki i projektowania poprzez zabawę. Zadania są tak skonstruowane, aby wykonywanie ich odprężało i jednocześnie pobudzało kreatywność.

Uczestnicy zajęć:

  • rozwiną wyobraźnię przestrzenną,
  • dowiedzą się jak pobudzić kreatywność i stworzyć nową formę dzięki inspiracji z natury,
  • nauczą się podstaw rysunku i malarstwa,
  • nauczą się tworzenia makiet, rzutowania i rysunków technicznych,
  • poznają podstawy z dziedziny architektury współczesnej,
  • poznają podstawy tworzenia designerskiej formy,
  • będą mieli okazję rozwinąć umiejętność tworzenia poprzez zabawę,
  • dowiedzą się jak wykonać rysunek architektoniczny w perspektywie,
  • pobudzą wrażliwość,
  • poznają podstawy fotografii produktowej.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Świat architektury

Tego dnia poznacie najpiękniejsze bryły architektury współczesnej. Dowiecie się jak wygląda praca architekta oraz jak napotkane w projektowaniu problemy mogą sprawić, że projekt rozwinie się jeszcze bardziej! Będziecie mieli okazję naszkicować wstępny zarys własnego, wymarzonego domu!

Dzień drugi

Makietowanie

Czas na rozwój koncepcji. Po wcześniejszym naszkicowaniu domu, przyszła pora na prawdziwe projektowanie. To nie lada wyzwanie. Dom trzeba będzie narysować w rzutach i odpowiedniej skali. Do pomocy dostaniecie sylwetkę postaci, która w nim zamieszka. Dowiecie się jakie standardowe wymiary mają drzwi i okna, poznacie co to ergometria i jak bardzo ułatwia nam funkcjonowanie w przestrzeni. Ba! Sami będziecie wiedzieli, jak sprawić, aby innym funkcjonowało się lepiej. 

Po narysowaniu rzutów w skali, przejdziemy do makietowania. Wykonacie model swojego domu z tektury, drewna i plastikowej szyby. Będziecie mieli także możliwość zaaranżowania ogrodu prawdziwymi roślinami. Będzie pięknie!

Dzień trzeci

Rysunek w perspektywie

Tego dnia od rana będziecie mieli jeszcze czas na dokończenie swoich makiet oraz zadbanie o detale by były one jeszcze fajniejsze. Następnie wyjdziemy na zewnątrz i w otoczeniu zimowego, mazurskiego krajobrazu wykonamy zdjęcia makiet w taki sposób, aby przypominały one domy w prawdziwej skali. Technika fotografii od zawsze pozwalała nam na pewne „oszustwa”. Pokażę Wam, jak to wykonać ;). 

Gdy wrócimy z zimowego spaceru, narysujemy nasze domy w perspektywie za pomocą specjalnych podkładek z gumką.

Dzień czwarty

Być projektantem

Dzień czwarty będzie dosyć artystyczny. Pracownię przearanżujemy w designerskie biuro z kwiatami na stołach! Tego dnia przekonacie się jak przyjemna jest praca projektanta. Zaczniemy od malowania akwarelą, a następnie… Dostaniecie za zadanie zaprojektowania przedmiotu codziennego użytku. Spokojnie, dostaniecie do tego konkretną inspirację. 

Dzień piąty

Rzeźba

Będziemy kontynuować projektowanie przedmiotu, który każdy z Was wyrzeźbi z gliny lub plasteliny.


Projektant wie, że osiągnął doskonałość nie wtedy, gdy nie ma nic do dodania, ale gdy nie ma nic do odebrania.

Antoine de Saint-Exupéry