Logo Obozu Naukowego

Architektura

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Warsztat odwołany

Architektura

Od tradycji po współczesność

W życiu codziennym otaczamy się przedmiotami i architekturą. Czasem postrzegamy otoczenie jako miłe i ładne, dzięki czemu mamy ochotę w nim przebywać, a czasami czujemy się źle i mamy ochotę uciec w inne miejsce. Dlaczego tak się dzieje i jaki wpływ ma na nas sztuka i piękno? Co i jak zrobić, aby to piękno pielęgnować, rozwijać i tworzyć?

Na warsztatach poznasz metody pracy projektanta. Dowiesz się, jak nawet niewielką iskrę talentu wykorzystać, by stworzyć ładną formę. Warsztaty mają na celu głównie pobudzenie kreatywności poprzez luźną zabawę materią. Nauczymy się też podstaw rysunku oraz fotografii.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jeżeli jesteś osobą, która wie co to wrażliwość na otaczające piękno, potrafisz rozbudzić w sobie pasję tworzenia i lubisz zadania manualne, to z pewnością się tu odnajdziesz. A może pasjonuje Cię rysunek czy malarstwo, chciałbyś się rozwijać w tym kierunku, ale nigdy nie myślałeś o tym, jak połączyć to ze swoją przyszłością zawodową? Pokażę Ci, jak pasjonujący jest zawód projektanta i w jak wielu dziedzinach można wykorzystać potencjał artystyczny. Przekonasz się także, ile przyjemności może sprawić tworzenie czegoś, co jeszcze nie istnieje, a zrodzi się dopiero w Twojej głowie. I jaką radość będziesz miał, gdy zobaczysz efekt tego, co sam wymyśliłeś! 

Szczególnie zapraszamy zainteresowanych takimi kierunkami studiów jak: architektura, architektura wnętrz, design, wzornictwo przemysłowe, projektowanie, grafika, rzeźba, art&design, badania artystyczne, projektowanie mebli, ubioru, scenografia, ceramika, visual arts itp.

Głównym wymaganiem jest cierpliwość i umiejętność skupienia się na detalach. Będziemy budować makiety wymagające sporego skupienia. Te dwie umiejętności już składają się na powszechnie znany „talent”, który możesz w sobie dopiero odkryć. Najważniejsze byś umiał odnaleźć w sobie radość tworzenia!

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Zabierz ze sobą notes i długopis, natomiast sprzęt i materiały na zajęcia praktyczne zostaną zapewnione przez nas. Jeżeli jednak posiadasz ulubione materiały plastyczne, z którymi nie lubisz się rozstawać, na pewno przydadzą się na warsztatach.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Głównym celem tego warsztatu jest poznanie świata sztuki i projektowania poprzez zabawę. Zadania są tak skonstruowane, aby wykonywanie ich odprężało i jednocześnie pobudzało kreatywność.

Uczestnicy zajęć:

  • rozwiną wyobraźnię przestrzenną,
  • dowiedzą się jak pobudzić kreatywność i stworzyć nową formę dzięki inspiracji z natury,
  • nauczą się tworzenia makiet, rzutowania i rysunków technicznych,
  • poznają podstawy z dziedziny architektury współczesnej,
  • poznają podstawy tworzenia designerskiej formy,
  • dowiedzą się jak wykonać rysunek architektoniczny w perspektywie,
  • poznają podstawy fotografii produktowej.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Świat architektury

Tego dnia omówimy w skrócie historię architektury. Uczestnicy poznają charakterystyczne elementy konstrukcyjne budynków, ich nazwy oraz funkcje. Omówimy plany i detale architektury. Każdy z uczestników wylosuje jeden element do zaprojektowania, z przedstawionych na prezentacji. Następnego dnia odbędzie się krótka prezentacja zaproponowanych elementów.

Dzień drugi

Autoprezentacja i makietowanie

Na początku dnia nastąpi krótka prezentacja projektów. W trakcie drugiej prezentacji omówimy różne sposoby makietowania. Każdy zmakietuje swój element w 3D, dopasowując odpowiednią technikę.

Dzień trzeci

Wymarzony dom – projektowanie – makietowanie – plansza prezentacyjna

Przeanalizujemy kilka przykładów domów, porozmawiamy o formie, a uczestnicy dowiedzą się skąd projektanci czerpali inspiracje aby je stworzyć. Porozmawiamy o proporcjach, wymiarach oraz ergonomii, a także o tym, jak ważne jest spójne projektowanie urbanistyki miejskiej.

Uczestnicy przedstawią swoje wymarzone domy w formie szkicu, a następnie je zmakietują. Modele zostaną zrealizowane z tektury, drewnianych patyczków i plastikowych szyb. Wykonają również planszę prezentacyjną wraz z opisem funkcjonalnym oraz z informacją skąd czerpali inspiracje. 

Dzień czwarty

Makietowanie, drapacze chmur, urbanistyka

Tego dnia uczestnicy skończą projekty swoich domów, plansz i opisów. Podczas pracy zostanie przedstawiona również prezentacja o drapaczach chmur. Uczestnicy, którzy będą mieć skończone makiety wymarzonych domów oraz projekty, będą mogli wykonać makietę wieżowca. Bazując na doświadczeniu uczestników, porozmawiamy o tym, co można było zrobić aby szybciej i efektowniej wykonać makietę. W grupie porozmawiamy o tym, jaki wieżowiec zaproponować, aby pasował do naszych domów. Następnie zaczniemy realizować jego makietę.

Dzień piąty

Makietowanie, dokumentacja fotograficzna, przygotowania do wystawy

Makietowanie to pracochłonny proces, dlatego ostatniego dnia będziemy dopracowywać makiety. Gdy będą gotowe, zrobimy ich zdjęcia prezentacyjne. Uczestnicy dowiedzą się, jak łatwo i szybko zrobić takie zdjęcia. Następnie zestawimy je ze sobą, układając je w przestrzeń miejską pod wystawę, tak aby wypełniły całość. Tego dnia odbędzie się też wernisaż, aby pozostali uczestnicy obozu mogli podziwiać wykonane prace.

Równocześnie w zależności od tempa realizacji projektów, uczestnicy będą rozmawiać o prezentacji prac oraz przygotowaniu wystawy wraz z wernisażem. Wykonają plakaty, zaproszenia, dokumentację fotograficzną oraz autoprezentację jako grupa.

UWAGA! Jeśli jakiś projekt był już przez Ciebie realizowany i chciałabyś / chciałbyś zrealizować coś innego, zgłoś swoją potrzebę podczas spotkania organizacyjnego.


Idea jest zbawieniem dzięki wyobraźni.

Frank Lloyd Wright