Astronautyka

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Astronautyka

Warsztaty z zakresu technicznego wykorzystania wiedzy z fizyki i astronomii

Warsztaty będą poświęcone planowaniu i projektowaniu misji kosmicznych. Podczas zajęć skupimy się na makroskopowych działaniach praw fizyki oraz ludzkiej eksploracji kosmosu. Zastanowimy się, jak opuścić naszą planetę, a jak Układ Słoneczny. Zaprojektujemy załogową misję na Marsa oraz poszukamy życia na innych planetach. 

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przeznaczony jest dla  uczniów zainteresowanych fizyką i astrofizyką. Jest dedykowany osobom ciekawym świata, chcącym dowiedzieć się więcej o kosmosie, ale także  trochę policzyć i pomierzyć. Warsztat  skierowany jest również do osób zainteresowanych studiami związanymi z fizyką, astronomią, fizyka techniczną, lotnictwem i kosmonautyką. 

Do uczestnictwa w warsztacie wymagana jest podstawowa znajomość:

  • narzędzi matematycznych: rozwiązywanie równań i nierówności, pojęcie funkcji;
  • zagadnień fizycznych omawianych w szkole:  prawa Newtona, zasada zachowania pędu i energii.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w tym warsztacie będziesz miał znakomitą okazję, aby:

  • poszerzyć wiedzę z fizyki i astronomii,
  • poznać podstawowe narzędzia pracy astrofizyka,
  • wcielić się w inżyniera z ESA bądź NASA,
  • poznać metody eksploracji kosmosu,
  • rozwinąć umiejętności przewidywania i projektowania.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

3…2…1…0…Zapłon! – czyli jak pokonać grawitację

Gdy odpowiemy sobie na pytanie, po co ludzie latają w kosmos i co tak właściwie trzyma nas na niebieskiej planecie, zastanowimy się nad tym, jak rozpocząć naszą kosmiczną podróż. Dowiemy się teoretycznie i doświadczalnie jak działa silnik rakietowy. Wykonamy własny model statku kosmicznego. Policzymy jak szybko powinniśmy się poruszać, żeby opuścić Ziemię, Układ Słoneczny i  Galaktykę. Zastanowimy się, czy kiedyś będziemy zdolni do opuszczenia Drogi Mlecznej oraz w jaki sposób. Dowiemy się również, co mają wspólnego bomby atomowe z kosmicznymi podróżami.

Dzień drugi

Lądowanie

Wyobraźmy sobie, że udało nam się oderwać od powierzchni naszej rodzimej planety. Jesteśmy w otwartej przestrzeni kosmicznej. Siedzimy w swoim stateczku lub skafandrze. I co dalej? Jak mamy wrócić na Ziemię, albo wylądować na innej planecie, nie niszcząc przy tym sprzętu, a co najważniejsze nie zabijając załogi? Drugiego dnia warsztatów zaprojektujemy własną misję i doświadczalnie sprawdzimy „twardość” naszego lądowania. Na koniec zapoznamy się z krótką historią „faili” lądowań. 

Dzień trzeci

Życie na stacji kosmicznej

A co jeśli nie lądować? Omówimy trudy i niebezpieczeństwa życia bez lądu pod stopami. Odpowiemy na pytanie, po co wysyłamy ludzi na ISS. Zastanowimy się, jak to jest być astronautą - dobrze czy niedobrze. Od kuchni zajmiemy się posiłkami dostępnymi na ISS oraz doświadczalnie sprawdzimy walory smakowe kosmicznej żywności. Przyjrzymy się również znojom spacerów kosmicznych, odczuwając je na własnej skórze.

Dzień czwarty

Czerwona planeto przybywamy!

Chęć kolonizacji nieznanych lądów towarzyszy ludzkości od zarania dziejów, zamieszkaliśmy już całą Ziemię i zaczynamy rozglądać się za innymi planetami. Naszym pierwszym wyborem jest nasz sąsiad - Mars. Zasymulujemy warunki życia na czerwonej planecie i wcielimy się w inżynierów planujących załogową misję. Rozważymy też długoterminowe terraformowanie. A co z innymi planetami? Czy tylko planety są dla nas dostępne?

Dzień piąty

Gdzie te latające talerze?

Ostatniego dnia zajmiemy się paradoksem Fermiego. Dowiemy się, dlaczego jeszcze nie spotkaliśmy żadnego życia pozaziemskiego. Zastanowimy się, jak poszukujemy planet pozaziemskich oraz jak szukamy na nich życia. Porozmawiamy o tym, jak próbujemy nawiązać kontakt z obcą cywilizacją oraz jak byśmy się z nią komunikowali, gdyby nam się to udało. Weźmiemy pod lupę również planowane misje pozasłoneczne.

That’s one small step for [a] man, one giant leap for mankind.

Neil Armstrong