Astronomia

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Astronomia

Warsztaty o otaczającym nas Wszechświecie i prawach fizyki, które go opisują

Otaczający nas kosmos jest pełen tajemnic. Ciała niebieskie od starożytności pasjonowały ludzi, dziś choć wiemy więcej, zagadek nie ubyło, a wręcz przeciwnie. Podczas tego warsztatu przybliżmy sobie niektóre z ciekawszych aspektów kosmologii.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat jest skierowany do wszystkich ciekawych świata i chcących poszerzyć swoją wiedzę o kosmosie. Zajęcia będą odpowiednie dla osób zainteresowanych naukami ścisłymi lub po prostu zachwyconych pięknem gwiazd.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Udział w warsztatach pozwoli uczestnikom:

  • zdobyć nową wiedzę z fizyki, matematyki, astronomii i astrofizyki,
  • rozwinąć umiejętności krytycznego i logicznego myślenia,
  • nabyć umiejętności szacowania i operacji matematycznych na bardzo dużych liczbach.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Jak polecieć w kosmos?

Dowiemy się co trzyma nas na Ziemi i co musimy rozbić, żeby ją opuścić. Wcielimy się w inżynierów z NASA. Zbudujemy własną rakietę. Zaprojektujemy misję na Marsa i wyślemy model astronauty w podróż kosmiczną. 

Dzień drugi

Układ Słoneczny

Osiem planet, które okrąża naszą gwiazdę to osiem zupełnie różnych światów. Zaczynając od rodzimej Ziemi odbędziemy podróż na każdy z nich. Poruszając się z prędkością nadświetlną przemierzymy odległość od Słońca do najdalszej orbity. Empirycznie zaobserwujemy rozmiary i odległości między planetami. Zbudujemy niespotykany dobrze wyskalowany model Układu Słonecznego.

Dzień trzeci

Czy Słońce może stać się czarną dziurą?

Porozmawiamy o tym, czym tak właściwie są gwiazdy. Czym biały karzeł odróżnia się od czerwonego olbrzyma? Ile lat będzie żyło Słońce? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy trzeciego dnia warsztatów. Dowiemy się również, jak rodzą się i jak umierają gwiazdy i czym tak właściwie jest czarna dziura. 

Dzień czwarty

Jak duży jest kosmos?

W poprzednich dniach warsztatu przybliżyliśmy sobie odrobinę skalę odległości we wszechświecie, jednak ani nasz Układ Słoneczny, ani nawet cała Droga Mleczna nie oddaje skali całego kosmosu. Czwartego dnia warsztatów, odpowiemy na pytania jak i kiedy powstał kosmos, jak się formował oraz jak to w ogóle możliwe że mierzymy w nim odległości.

Dzień piąty

Czy jest tam kto?

Czy istnieje życie pozaziemskie, a jeśli tak, to czy jest inteligentne i dlaczego jeszcze nie spotkaliśmy kosmitów? Ostatniego dnia warsztatów dowiemy się, jak szukamy planet pozasłonecznych, jak sprawdzamy czy są zamieszkałe, jakie podjęliśmy próby kontaktu z innymi cywilizacjami oraz czy gdybyśmy kiedyś odnaleźli kosmitów, bylibyśmy w stanie się z nimi dogadać.

A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?

Mikołaj Kopernik