Biochemia

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Biochemia

Między chemią a biologią

Biologia czy chemia? Może chemia… a może jednak biologia? Nie będzie trzeba wybierać! Podczas kilku dni zapoznacie się z eksperymentami z zakresu chemii i biologii! Dowiecie się, jak wyodrębnić DNA z owoców, rozdzielimy zawartość liści oraz sprawimy by w ciemności zaświeciły substancje, które wyciągniemy między innymi ze skorupek jajek!

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Nie wiesz czy wolisz chemiczne reakcje czy biologiczne procesy? To doskonale się składa! Na tych zajęciach poznasz elementy związane z pracą chemika, biologa oraz biotechnologa. To idealny warsztat dla osób chcących spróbować swoich sił w obu dziedzinach! 

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Przygotowane chemiczno-biologiczne warsztaty pozwolą uczestnikowi:

  •         nauczyć się obserwować zachodzące w przyrodzie procesy z punktu widzenia biologa, chemika, biochemika; 
  •         poznać warsztat metodyczny badacza, nauczyć się formułować hipotezy, wykonywać obserwacje oraz wyciągać poprawne wnioski. Szczególny nacisk zostanie położony na logiczne myślenie oraz poszukiwanie ciągów przyczynowo-skutkowych;
  •         poznać techniki badawcze umożliwiające prowadzenie własnych badań w domu;
  •         zweryfikować w praktyce, które z marzeń o pracy biologa, chemika czy biotechnologa jest najbliższe wrodzonym predyspozycjom i umiejętnościom.

Program warsztatu

Uwaga! Program został częściowo zmodyfikowany w stosunku do 2019 r. 

Dzień pierwszy

Dostrzec to, co bywa niewidoczne

Zaczniemy od zapoznania się z podstawowymi zasadami BHP obowiązującymi podczas pracy laboratoryjnej, następnie przejdziemy do eksperymentów. W dzisiejszym świecie pędzimy przed siebie wpatrzeni w przeróżne ekrany, nie zwracamy uwagi na otaczający nas świat. Na zajęciach przyjrzymy się naturze skupimy się na elementach, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka… 

Dzień drugi

Co w nas siedzi?

Przyjrzymy się co dzieje się z białkami w naszym organizmie, gdy mamy gorączkę. Sprawdzimy jakie właściwości ma witamina C oraz nawiniemy DNA na bagietkę! Oczywiście nie zapominamy o cukrach oraz tłuszczach.

Dzień trzeci

Ach te barwy…

Przyjrzymy się barwnym reakcjom, co się stanie, jak dodamy więcej odczynnika niż potrzeba? Zbadamy, jak możemy zaobserwować, czy reakcja zaszła i czy powstał produkt, który nas interesuje. Dowiemy się jak na reakcje wpływa cytryna, a jak mydło!

Dzień czwarty

Chromatografia – gra w kolory

Najbardziej barwnym bohaterem fotosyntezy jest niewątpliwie chlorofil. Ale to towarzyski element – na scenie fotosyntetycznego fenomenu nie występuje sam. Dziś poznamy jego towarzyszy, a to wszystko dzięki chromatografii – odkrytej przypadkowo technice, która zrewolucjonizowała świat nauk przyrodniczych, począwszy od biochemii, przez chemię organiczną aż na medycynie sądowej skończywszy.

Dzień piąty

Świeć... przykładem! Fluorescencja i bioluminescencja

Dziś w roli posłańców dobrych, biologicznych wieści wystąpią robaczki świętojańskie, okrzemki i kury – oczywiście, w towarzystwie chlorofilu. Poznamy rodzinę porfiryn – niezwykle użytecznych w naukowym świecie związków chemicznych – i wyizolujemy niektóre z nich. Na chwilę staniemy się detektywami z pionu kryminalistycznego – i nie szkodzi, że w umundurowaniu chemika, a nie policjanta!

Chociaż wiedza stwarza problemy, to ignorancja ich nie rozwiąże.

Isaac Asimov