Biochemia z elementami biotechnologii

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Biochemia z elementami biotechnologii

Warsztaty na pograniczu chemii i biologii

Podczas warsztatu Biochemia z elementami biotechnologii uczestnicy wprowadzeni zostaną w świat, który nie jest widoczny gołym okiem. Będziemy pracować z mikroskopami, które uchylą rąbka tajemnicy, tak niedostępnego mikroświata. Uczestnicy poznają też ważne dla funkcjonowania naszego organizmu grupy związków m.in. białka, cukry oraz tłuszcze. Wytłumaczymy, jak przebiega cykl Krebsa i czemu jest podstawą naszego życia. Na zajęciach zostaną także poruszone takie zagadnienia jak witamina, czy właściwości antyoksydacyjne.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych zagadnieniami z zakresu nauk ścisłych, szczególnie biologią, chemią oraz biotechnologią. Uczestnicy powinni posiadać podstawową wiedzę z chemii (pierwiastki układu okresowego, budowa atomu) oraz biologii (występowanie białek, cukrów w życiu codziennym itp.).

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Uczestnicy warsztatu będą mieli okazję do zdobycia wiedzy z różnych dziedzin m.in. chemii, biochemii, biotechnologii oraz biologii. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli:

  •          ugruntować swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych, przez co zrozumiałe staną się procesy, które dzieją się w naszym organizmie;
  •          zdobyć umiejętności obsługi mikroskopu oraz przygotowywania preparatów mikroskopowych;
  •          rozszerzyć swoją wiedzę o budowie cukrów, białek oraz tłuszczów;
  •          nauczyć się izolować DNA.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Cukry - czy wszystkie są słodkie?

W pierwszym dniu warsztatów będziemy badać węglowodany - związki stanowiące pokarm dla naszego organizmu. Zbadamy ich właściwości i poznamy reakcje, które pozwolą nam odróżniać różne grupy tych związków od siebie. Poznamy takie terminy jak: karmelizacja, hydroliza, odczynnik Barfoeda. Zbadamy, czy w napojach light na pewno nie ma cukrów? A to dopiero pierwszy dzień…J

Dzień drugi

Jak zbadać mikroświat?

Kolejnym tematem naszych warsztatów będzie „mikroświat”. Nauczysz się, jak stworzyć własny preparat mikroskopowy. Własnoręcznie wykonasz kilka takich preparatów, a następnie zbadasz je pod mikroskopem. Po drugim dniu zajęć poznasz różne techniki mikroskopowe, a w szczególności obserwacje w świetle przechodzącym oraz odbitym.

Dzień trzeci

Białka – jaką rolę odgrywają w naszym życiu?

Trzeciego dnia zajmiemy się kolejną grupą związków, bardzo ważnych dla naszego organizmu – białkami. Na początku poznamy ich strukturę oraz podstawowy podział i właściwości. W kolejnej części zajęć nauczymy się frakcjonować białko oraz izolować białko z jaja kurzego. Poznamy termin denaturacja oraz reakcja ksantoproteinowa. Dodatkowo poznamy właściwości mocznika oraz aniliny.

Dzień czwarty

Jak izolować DNA?

Dzisiejszy dzień poświęcimy kwasom nukleinowym, czyli związkom C, H, O. Na początku dowiemy się,co to są aminokwasy i jakim ulegają reakcjom. Następnie przejdziemy do bardziej skomplikowanych struktur, a na końcu sami gołym okiem zobaczymy DNA. Nauczymy się je wydzielać z różnych materiałów organicznych, a w kolejnym kroku poznamy jego właściwości.

Dzień piąty

Witaminy – związki na wzmocnienie

Ostatni dzień warsztatów wyjaśni Ci, jaką rolę w naszym życiu pełnią witaminy. Co to znaczy, że witamina C ma właściwości antyoksydacyjne? Czy inne witaminy, też mają takie same właściwości, czy witamina C jest wyjątkowa? Odpowiemy sobie też na pytanie, czym są antocyjaniany i jaką mają budowę? 

Zawsze idź przez życie tak, jakbyś miał coś nowego do nauczenia się.

Vernon Howard