Logo Obozu Naukowego

Biologia molekularna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Biologia molekularna

Molekularne podstawy życia

Interesuje Cię wszystko to, co dzieje się w komórkach? Jakie cząsteczki wpływają na to, że życie jest życiem? Ten warsztat jest dla Ciebie. W trakcie zajęć zgłębimy biologię molekularną poruszając wyobraźnie i inne sprzęty laboratoryjne.

Uczestnicy będą wykonywać doświadczenia z zakresu biologii molekularnej. Każde działanie będzie poprzedzone próbą jak najgłębszego zrozumienia procesów komórkowych, które badamy. Warsztaty będą świetnym początkiem i inspiracją do pracy naukowej dla każdego, kto interesuje się biologią.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Lubisz biologię komórki, genetykę czy może trochę chemię? Ten warsztat jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się z czym wiąże się praca w laboratorium biologicznym i zapoznasz z zagadnieniami szeroko nazwanymi naukami biomedycznymi. Jeśli myślisz o zostaniu naukowcem specjalizującym się w biologii, biotechnologii czy też medycynie, zapraszamy do udziału w warsztacie!

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

W trakcie warsztatu uczestnicy:

  • pogłębią swoją wiedzę o tym, co dzieje się w komórkach;
  • będą samodzielnie wykonywać eksperymenty i interpretować ich wyniki;
  • nauczą się krytycznego myślenia i dowiedzą się co nieco o planowaniu doświadczeń. 

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Komórka eukariotyczna

Tego dnia zajmiemy się komórkami jako odrębnymi jednostkami funkcjonalnymi. Porozmawiamy z czego są zbudowane, a następnie dowiemy się jakie są metody ich badania. Nie obejdzie się bez mikroskopów!

Dzień drugi

Bakterie i drożdże

Bakterie odgrywają znaczącą rolę w procesach biologicznych. Pora dowiedzieć jak wykorzystują je naukowcy! Co sprawia, że są tak chętnie wybierane jako modele badawcze? Dlaczego drożdże, które są grzybami, są wykorzystywane do badania funkcji ludzkich genów? Uczestnicy poznają odpowiedź na te i wiele innych pytań, a także poznają więcej technik laboratoryjnych.  

Dzień trzeci

Kwasy nukleinowe

Trzeciego dnia uczestnicy warsztatu dowiedzą się jak wygląda DNA i RNA. Co możemy zrobić, żeby zrozumieć ich funkcjonowanie? Prowadzące pokażą również, co można robić z nimi w laboratorium.

Dzień czwarty

Białka

Skoro wspominać będziemy o kwasach nukleinowych, nie możemy zapomnieć o białkach. Porozmawiamy o ich różnorodnych strukturach i funkcjach. Wykonamy też kilka doświadczeń, będzie się działo! Uczestnicy przekonają się, że naukowcy wykorzystują do swojej pracy nie tylko pipety i probówki. 

Dzień piąty

Biologia molekularna na co dzień

Co zmieniła biologia molekularna w naszym życiu? Jak możemy wykorzystywać jej osiągnięcia bez zaawansowanego sprzętu laboratoryjnego? Uczestnicy dowiedzą się także jak używać swojej wiedzy przy codziennych wyborach. 

Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy go się trzyma w szafie.

Ludwik Hirszfeld