Biologia

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Biologia

Laboratoryjno-terenowe warsztaty przyrodnicze

Przez wrażliwość i umiejętność dziwienia się stajemy się filozofami przyrody. Z obserwacji rodzi się wiedza o funkcjonowaniu świata, a wraz z wiedzą przychodzi zrozumienie. To nic, że po wycieczce terenowej, czy warsztatach laboratoryjnych nie zapamiętasz wszystkich nazw. Ważniejsze są  przeżycia, które pozostają na długo w pamięci. Nasze warsztaty stwarzają niepowtarzalną okazję, aby naprawdę dotknąć przyrody i nauki. Użyjemy odpowiednich narzędzi, aby ją zbadać, a w ten sposób poznać i zrozumieć. Efektem tak przygotowanych warsztatów będzie pogłębianie wiedzy oraz zrozumienie relacji pomiędzy komponentami przyrody a także człowiekiem. To niezwykła okazja do nauki, zabawy i przygody nie tylko w terenie, ale również w naszym “pięknogórskim laboratorium”. Bo jak wiadomo równowaga jest najważniejsza! 

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Na warsztat zapraszamy wszystkich tych, którym przyroda nie jest obojętna oraz tych których fascynuje nauka. Wspólnie poszerzymy swoją wiedzę przyrodniczą oraz poeksperymentujemy z biologią i chemią. Jeżeli uważasz, że najlepszym sposobem na naukę jest doświadczenie praktyczne, to nie może Cię zabraknąć na naszym warsztacie. 

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Zadaniem warsztatu jest rozbudzenie wśród uczestników ciekawości otaczającego świata, a także stworzenie atmosfery, w której banalne, codzienne pytania stają się poważnymi problemami naukowymi.

Uczestnicy zajęć:

  • poznają podstawy metodologii badań w naukach przyrodniczych m.in. różnice pomiędzy obserwacjami i wnioskami;
  • spróbują znaleźć rozwiązania problemów badawczych, które z powodzeniem znajdują zastosowania w życiu codziennym;
  • nauczą się tworzyć ciągi logiczne (przyczynowo-skutkowe) oparte na wiedzy z zakresu biologii, chemii i fizyki;
  • nauczą się planować własne eksperymenty i prowadzić obserwacje terenowe oraz przenieść je w laboratoryjne realia.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

W labiryncie - o podejmowaniu decyzji przez Prosionki

Oto, co biolodzy lubią najbardziej: obserwacje żywych zwierząt! Aby jeszcze bardziej rozbudzić emocje, skonstruujemy ssawki do odławiania tych najdrobniejszych i najbardziej delikatnych insektów. Nauczymy się rozpoznawania gatunków zwierząt i poznamy ich niezwykłą różnorodność. Wyruszymy w teren, w poszukiwaniu organizmów bezkręgowych zwanych prosionkami. Dokładnie zapoznamy się z ich budową. Sprawdzimy czy posiadają skrzydła i w jaki sposób oddychają. To właśnie one zostaną głównymi bohaterami naszych obserwacji i “doświadczenia labiryntowego”. Przy pomocy labiryntu przekonamy się, czy prosionki żyjące często właśnie w szczelinach, pomiędzy fragmentami drewna i skał dokonują wyboru drogi przypadkowo, czy w jakiś inny sposób. Skąd prosionek czerpie informację, w którym kierunku powinien w danym momencie skręcić? 

Dzień drugi

Uśmiech Faraona

Dlaczego Faraon nigdy się nie uśmiechał? Może dlatego, że nie dbał o swoje zęby i jadł za dużo słodyczy? Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na te pytania. Czy przez słodkości nasze zęby popadają w tarapaty? Kto wie, może uda nam się podważyć przekonanie głoszące, że to cukier je psuje. 

Dzień trzeci

Detektywistyczne zagadki Pięknej Góry

Czy kiedykolwiek oglądałeś CSI? Może interesujesz się zagadkami detektywistycznymi? Podczas naszych zajęć poznasz zagadnienia biologiczne leżące u podstaw kryminalistyki. Nauczysz się izolować DNA i zdejmiesz odciski palców z miejsca przestępstwa. Przygotujemy nawet niewidzialny atrament do przekazywania ukrytych wiadomości. 

Dzień czwarty

Czy woda jest równa wodzie?

Czym różni się woda z jeziora od wody z kranu ? Niektóre różnice widać (i czuć) od razu, inne da się stwierdzić dopiero po analizie kilku parametrów chemicznych i fizycznych oraz oglądając próbki wody pod mikroskopem. Nasze zajęcia pozwolą uczestnikom poznać pracę przyrodnika w terenie i w laboratorium! Zastanowimy się, czy twarda woda waży więcej niż ta miękka i jak je odróżnić. Dowiemy się, czy sportowiec po intensywnym wysiłku powinien pić wodę. Jak to się dzieje, że w słonych morzach rosną rośliny? Dlaczego największym problemem dla rozbitka dryfującego po oceanie lub morzu jest pragnienie? Na te i inne pytania odpowiemy podczas czwartego dnia warsztatów. Na koniec zbudujemy własną oczyszczalnię wody. 

Dzień piąty

Co mówi do nas las?

Te zajęcia będą doskonałą okazją do zrozumienia zjawisk zachodzących w środowisku przyrodniczym, co pozwoli odkryć piękno natury, jej tajemnice i wpływ na nasze życie. Eksperymentalnie sprawdzimy jak przyroda radzi sobie z usuwaniem śmieci oraz ile wytrzyma pajęcza nić. Stworzymy nawet swój własny papier i …. a to już zależy tylko od nas :) Las daje nieograniczone możliwości. 

Natura jest zawsze mądrzejsza od ludzkich pomysłów.

Eurypides