Logo Obozu Naukowego

Chemia eksperymentalna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Chemia eksperymentalna

Laboratoryjno – terenowe warsztaty chemiczne

Fascynuje Cię nauka, przyroda a przede wszystkim chemia? Na tych zajęciach samemu przeprowadzisz doświadczenia chemiczne! Zobaczysz z jakich składników zbudowany jest świat. Wykorzystamy materiały dostępne w Twoim domu, żeby wyjaśnić najprostsze zjawiska. Na sam koniec naszego cyklu zamienimy się w detektywów i nauczymy się szyfrować wiadomości oraz znajdziemy DNA.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jesteś ciekawy jak funkcjonuje nasz świat? Jak można wykorzystać otaczające nas przedmioty i substancje. Chcesz dowiedzieć się więcej o chemii? Te warsztaty będą dla Ciebie doskonałe! Liczy się na nich ciekawość, dociekliwość i chęć dobrej zabawy podczas odkrywania świata nauki!

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Z warsztatu będzie można wynieść wiele wiedzy i doświadczenia.

Uczestnicy zajęć:

  • samodzielnie wykonają doświadczenia, które wyjaśniają zjawiska otaczającego nas świata;
  • rozszerzą wiedzę z zakresu chemii;     
  • utrwalą wiedzę teoretyczną oraz przygotują się do różnych konkursów przyrodniczych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Mieszanina czy roztwór

Zaczniemy od omówienia pracy w laboratorium. Dowiemy się, jakie panują na nim zasady oraz jakiego sprzętu używamy. Następnie poznamy różnicę między mieszaniną a roztworem oraz dowiemy się, czym jest koloid i zawiesina. Odpowiemy na pytanie, jakie czynniki wpływają na tworzenie się roztworów oraz jakie posiadają właściwości! Wyjaśnimy sobie, czemu niektóre rzeczy rozpuszczają się w wodzie, a inne nie.

Dzień drugi

Początki przygody

Kolejny dzień doświadczeń! Poznamy chemię nieorganiczną. Dowiemy się, jaki związek mają ze sobą ocet, cytryna oraz świeca. Poznamy reakcje kwasów zasad oraz soli. Zobaczymy, jak w praktyce można wykorzystać tę wiedzę, między innymi tworząc własne papierki wskaźnikowe!

Dzień trzeci

Jak zbadać mikroświat?

Kolejnym tematem naszych warsztatów będzie „mikroświat”. Poznamy budowę i zasadę działania mikroskopu optycznego. Dowiemy się, jak stworzyć własny preparat mikroskopowy. Uczestnicy własnoręcznie wykonają kilka takich preparatów, a następnie zbadają je pod mikroskopem. Będą mogli też porównać je z wzorcowymi preparatami, które można obserwować godzinami. 

Dzień czwarty

Między biologią a chemią

Czy oby na pewno produkty „naturalne” (jak np. jogurty naturalne) są w pełni naturalne? Jakie związki potrzebne są do prawidłowego funkcjonowania organizmu i jakie procesy w nim zachodzą? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w obserwacjach dzisiejszych doświadczeń.

Dzień piąty

Zabawa z chemią

Nauczymy się jak ukryć tajną wiadomość na kartce i jak wykryć krew na miejscu zbrodni. Dowiemy się jak zrobić kameleona oraz jak przygotować sygnalizacje świetlną! Uczestnicy będą mogli zaobserwować jak powstaje ogień z wody oraz jak działa ciuchcia.

Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.

Benjamin Franklin