Logo Obozu Naukowego

Chemia praktyczna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Chemia praktyczna

Zrozumienie procesów i zjawisk fizyczno-chemicznych dookoła nas w przystępnej formie ekscytujących eksperymentów

„Chemia jest w tym”, czy „Chemia jest wszędzie” – na pewno usłyszałeś to stwierdzenie chociaż raz w swoim życiu. Powiem Ci, że to prawda – chemia jest wszędzie!

Chemia praktyczna – to warsztat doświadczalny, łączący ~30 minutową część wykładową z eksperymentalną i dyskusjami. W trakcie zajęć poruszymy wiele na pierwszy rzut oka banalnych spraw, które wydają się dla nas oczywiste, ale czy zadaliście sobie chociaż raz pytanie „Dlaczego? Po co to dodaję?”.

Poza mieszaniem, czyli w żargonie chemicznym syntezami, będziemy też analizować skład wielu substancji, aby dowieść ich właściwości w prostych, podstawowych reakcjach charakterystycznych dla danej grupy substancji.

Celem warsztatu jest poszerzenie wiedzy uczestników o świecie dookoła nas od strony chemicznej i fizycznej. Zbadamy, zsyntezujemy, zmodyfikujemy wiele substancji i mieszanin chemicznych, które można znaleźć na półkach w sklepach i domu.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przygotowany jest dla osób ciekawych świata, ale słysząc słowo „chemia” „fizyka” zaczynają kręcić nosem 😉 Wiedza podawana będzie w sposób przystępny dla każdego, bardzo prosty i co ważne doświadczalny!

Za to chemicy, którzy właśnie się zniechęcili – spokojnie! Osoby interesujące się bardziej chemią też znajdą coś dla siebie w licznych wstawkach i ciekawostkach rozszerzających przedstawioną wiedzę o aspekty ściśle chemiczne.

Osoby, które chcą wziąć udział w warsztacie powinny posiadać podstawową wiedzę z zakresu chemii ogólnej tj.: znajomość układu okresowego (właściwości pierwiastków głównych grup układu okresowego) oraz podstawowych typów reakcji chemicznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie będziesz miał znakomitą okazję, aby:

  • zrozumieć zjawiska, które zachodzą dookoła nas,
  • poszerzyć wiedzę z zakresu wielu często spotykanych dookoła nas substancji chemicznych,
  • wykonać doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego nas świata,
  • utrwalić wiedzę teoretyczną, a także uzupełnić braki w niektórych poruszanych zagadnieniach.

Chętne osoby będą mogły rozszerzyć wiedzę chemiczną dzięki materiałom dodatkowym

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Fizyka i podstawowe prawa rządzące makroświatem

Pierwszego dnia uzupełnimy podstawy, które będziemy potem wykorzystywać przez cały obóz. Poznamy pojęcia takie jak jednostki, właściwości fizyczne oraz odpowiednie nazwy procesów np. zamiast spalania - gwałtowne utlenianie czy sublimacja 😉 . Wprowadzona zostanie również podstawa systematyki chemicznej takiej jak nazewnictwo, stopnie utlenienia i grupy związków.

Dzień drugi

Kosmetyki

Drugi dzień naszych warsztatów wbrew pozorom to nie dzień skierowany tylko dla Pań – skórę, która się starzeje i reaguje na różne bodźce, czy karnację, każdy jakąś posiada i wpływa to na jego codzienne życie, czy tego chce czy nie. Warto zrozumieć, dlaczego coś się dzieje i nie dać się zwieść np. reklamom cudownych kosmetyków. W trakcie zajęć wykonamy własnoręcznie produkty o konkretnych parametrach takie jak kremy do twarzy, mydła, kule kąpielowe, smarowidła do ust, czy świece.

Dzień trzeci

Kuchnia i kuchnia molekularna w pigułce

Czemu ciasto na naleśniki musi postać 30 minut? Czemu pani Gessler nie lubi zagęszczania mąką? Ogórki kiszone czy w occie? Na te i wiele innych filozoficznych pytań, które zadajemy sobie w kuchni, postaramy się znaleźć odpowiedź. Uczestnicy przekonają się, że kuchnia to wielkie laboratorium chemiczne, a to co w nim się dzieje to też chemia. W drugiej połowie zajęć na uczestników czeka konkurencja w stylu MasterChefa - młodzież w parach będzie miała 120 minut na przygotowanie dania przy użyciu kuchni molekularnej.

Dzień czwarty

Chemia budowlana i przemysłowa

Przedostatniego dnia uczestnicy będą mieli możliwość po raz kolejny poznać substancje i procesy od podszewki. Tym razem weźmiemy na warsztat m.in. materiały budowlane takie jak cement, pianki i tworzywa sztuczne wykorzystywane w przemyśle. Zajmiemy się także analizą – rozbierzemy farbę, gips i różne spoiwa na czynniki pierwsze, a przy okazji zrobimy nasze wersje. Po tym dniu na pewno będziesz w stanie naprawić nieszczelne okno, dzięki diagnozie opartej o wiedzę zdobytą tego dnia, czy wybrać klej, aby naprawić zepsutą figurkę oraz wykonać wiele innych czynności praktycznych.

Dzień piąty

Coś co wszyscy lubią – wybuchy, płomienie, czyli reakcje utleniania

Postaramy się zrozumieć istotę reakcji utleniania i oczywiście poprzeć teorię praktyką, na miarę możliwości naszego laboratorium. Będziemy kontrolować i przeprowadzać procesy spalania w różnych temperaturach, stanach skupienia, z dodatkami i bez. Poznamy tajemniczy proszek, który wędrowni handlarze w czasach waszych rodziców czy dziadków oferowali jako „cudowny dodatek do węgla poprawiający spalanie”. Uczestnicy zrozumieją istotę utleniacza (powietrza) i reduktora (paliwa). Zrobimy bilans energetyczny i zastanowimy się nad wieloma ekologicznymi aspektami procesów wykorzystywanych do produkcji energii i nie tylko.


Życie to tylko chemia, w istocie mały przykład chemii na pojedynczej planecie świata.

Arthur Kornberg biochemik amerykański, noblista 1918 – 2007