Chemia praktyczna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Chemia praktyczna

Użytkowe oblicze chemii: polimery, ceramika, elektrochemia

Czy wiesz że za pomocą owoców i warzyw możesz oświetlić swój pokój? A może chciałbyś zaimponować znajomym reakcjami barwnymi? Jeśli tak, ten warsztat jest dla Ciebie.

Każdy przedmiot, każde zjawisko można rozpatrywać z chemicznego punktu widzenia. Tym właśnie będziemy zajmować się podczas zajęć. Przyjrzymy się przedmiotom codziennego użytku, skonstruujemy niekonwencjonalne źródła prądu, sprawdzimy odczyny popularnych napojów gazowanych (coca-cola lekarstwem na problemy żołądkowe – fakt czy mit?), a także czy czarny tusz oby na pewno jest czarny i wiele, wiele innych.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przygotowany jest dla osób zainteresowanych takimi kierunkami studiów, jak: chemia, biotechnologia, technologia chemiczna, biologia, farmacja, medycyna, weterynaria, dietetyka, inżynieria chemiczna i procesowa oraz inżynieria materiałowa.

Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w warsztacie powinni posiadać podstawową wiedzę z zakresu chemii ogólnej, to jest: znajomości układu okresowego (właściwości pierwiastków głównych grup układu okresowego), podstaw chemii organicznej oraz podstawowych typów reakcji chemicznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie Chemia praktyczna - użytkowe oblicze chemii: polimery, ceramika, elektrochemia, będziesz miał znakomitą okazję, aby: 

  • poszerzyć wiedzę z zakresu chemii materiałowej i chemii ogólnej;
  • poszerzyć wiedzę z zakresu przebiegu reakcji chemicznych, a także zrozumieć zachodzące procesy;
  • wykonać doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego nas świata;
  • utrwalić wiedzę teoretyczną oraz dzięki rozszerzeniu wiedzy chemicznej przygotować się do różnych konkursów chemicznych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Chemia polimerów – poznaj świat makromolekuł

Pierwszy dzień naszych warsztatów rozpoczniesz od zapoznania się z takimi terminami jak polimer, sieciowanie polimeru oraz polikondensacja na granicy faz. Poznasz tajemnice syntezy polimeru termoplastycznego, elastomeru oraz bioplastiku. Nauczysz się jak na podstawie właściwości rozróżniać najpopularniejsze polimery, takie jak PP, PE, PVC, PET, EVA i PVA. 

Dzień drugi

Chemia polimerów – praktyczne zastosowania poznanych makromolekuł

W drugim dniu nie zwalniamy z eksperymentami! Dowiesz się jak powstaje pianka poliuretanowa, stosowana w produkcji materaców czy też izolacji termicznych. Będziesz mógł zaprojektować pianki o różnej porowatości w zależności od proporcji użytych składników. Ponadto, poznasz praktyczne zastosowania duroplastów.

Dzień trzeci

Analiza ilościowa – miareczkujemy!

Czy wiesz jakie chemik stosuje metody analizy ilościowej? Czy słyszałeś kiedyś czym jest miareczkowanie? Na dzisiejszych warsztatach zdobędziesz umiejętność poprawnego korzystania z biurety, która niejednokrotnie bywa przydatna w finałach olimpiady chemicznej oraz pipety, która jest niezbędna do dokładnego przygotowywania roztworów. Poznasz różne typy miareczkowania (alkacymetryczne, pH-metryczne, konduktometryczne), a także będziesz mógł wykorzystać te techniki do zbadania właściwości znanych Ci cieczy – oznaczenia twardości wody, czy też sprawdzenia odczynu popularnych napojów.

Dzień czwarty

Elektrochemia bez tajemnic, czyli jak zrobić baterię na bezludnej wyspie

W przedostatni dzień warsztatów przyjrzymy się typowym i nietypowym źródłom energii elektrycznej. Będziesz mógł skonstruować wegetariańską baterię, elektrochemicznie zmienić barwę roztworów, a także dowiesz się jak w prosty sposób wyczyścić wiekowy srebrny łańcuszek, by znów mógł wyglądać jak nowy. Ponadto, poznasz historię baterii oraz zbudujesz stos Volty, który zapoczątkował prace nad ogniwami galwanicznymi.

Dzień piąty

Magiczna chemia – wyjaśnienie tajemniczych zmian barw roztworów

Ostatniego dnia warsztatów poznasz kilka chemicznych sztuczek, za pomocą których zadziwisz niejednego znajomego. Poznasz zaklęcia powodujące zmianę barw roztworów (bez wprowadzania dodatkowych składników). Co więcej, przyjrzymy się bliżej markerom, czy oby na pewno składają się tylko z takich barwników jakie widzimy. 

Jeśli mam tysiące pomysłów i choć jeden okazuje się dobry, jestem zadowolony.

Alfred Nobel