Chemia

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Chemia

Warsztaty chemiczne z elementami biologii i fizyki 

Fascynuje Cię przyroda? Na tych zajęciach samemu przeprowadzisz doświadczenia chemiczne z elementami biologii i fizyki. Zobaczysz z jakich składników zbudowany jest świat. Wykorzystamy materiały dostępne w Twoim domu, żeby wyjaśnić najprostsze zjawiska. Na sam koniec naszego cyklu zamienimy się w detektywów i nauczymy się szyfrować wiadomości oraz znajdziemy DNA!

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jesteś ciekawy jak funkcjonuje nasz świat? Chcesz dowiedzieć się więcej o chemii, biologii, a nawet fizyce? Te warsztaty będą dla Ciebie doskonałe! Liczy się na nich ciekawość, dociekliwość i chęć dobrej zabawy podczas odkrywania świata nauki.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Z warsztatu będzie można wynieść wiele wiedzy i doświadczenia.

Uczestnicy zajęć:

  •          samodzielnie wykonają doświadczenia, które wyjaśniają zjawiska otaczającego nas świata;
  •         rozszerzą wiedzę z zakresu chemii, biologii i fizyki;     
  •         utrwalą wiedzę teoretyczną oraz przygotują się do różnych konkursów przyrodniczych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Początki przygody

Zaczniemy od omówienia pracy w laboratorium. Dowiemy się jakie panują w nim zasady oraz jakiego sprzętu używamy. Następnie poznamy chemię nieorganiczną. Dowiemy się jaki związek mają ze sobą ocet, cytryna oraz świeca!  

Dzień drugi

Mieszanina czy roztwór

Kolejny dzień doświadczeń! Poznamy różnicę między mieszaniną, a roztworem. Dowiemy się również, czym jest koloid i zawiesina. Odpowiemy na pytanie, jakie czynniki wpływają na tworzenie się roztworów. Wyjaśnimy czemu niektóre rzeczy rozpuszczają się w wodzie, a inne nie.

Dzień trzeci

Jak zbadać mikroświat?

Kolejnym tematem naszych warsztatów będzie „mikroświat”. Poznamy budowę i zasadę działania mikroskopu optycznego. Dowiemy się, jak stworzyć własny preparat mikroskopowy. Uczestnicy własnoręcznie wykonają kilka takich preparatów, a następnie zbadają je pod mikroskopem. Będą też mogli porównać je z wzorcowymi preparatami, które można obserwować godzinami.

Dzień czwarty

Spójrzmy na otaczające nas środowisko

Czy oby na pewno produkty „naturalne” (jak np. jogurty naturalne) są w pełni naturalne? Jakie zjawiska towarzyszą gotowaniu ziemniaków do obiadu? Czy rośliny mogą zostać wykorzystane jako sprzęt laboratoryjny? Na te i kolejne pytania odpowiedzi znajdziemy w obserwacjach dzisiejszych doświadczeń. 

Dzień piąty

Detektywem być

Nauczymy się jak ukryć tajną wiadomość na białej kartce oraz jak wykryć krew na miejscu zbrodni. Dodatkowo zrobimy slime, światła drogowe i zbadamy jaki skład ma atrament!

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania.

Michał Heller