Chemiczne tajniki przyrody

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Chemiczne tajniki przyrody

Warsztaty chemiczne z elementami biologii i fizyki

Czy zastanawiałeś się jak zbudowany jest świat? Jak to się dzieje że brudne ubrania wrzucone do pralki po wyjęciu są czyste? Dlaczego ciasto włożone do nagrzanego piekarnika rośnie?

Jeśli na przynajmniej jedno z pytań odpowiedź brzmi TAK, ten warsztat jest dla Ciebie.

Na zajęciach poznamy tajniki różnych nauk przyrodniczych: chemii, biologii, fizyki i inżynierii materiałowej. Biorący udział w warsztatach będą mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, a także poznać metody produkcji związków z którymi spotykamy się na co dzień. Przyjrzymy się i wyjaśnimy procesy otaczającego nas świata – rozpuszczanie substancji, spalanie, parowanie, topnienie, wydzielanie gazów, zmiany barw związków i wiele, wiele innych.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych naukami przyrodniczymi, tj. chemią, biologią, fizyką. Najważniejsze umiejętności, jakie przydadzą się na zajęciach to dociekliwość i odważne zadawanie pytań.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w zajęciach Chemiczne tajniki przyrody, będziesz miał znakomitą okazję, aby:

  • samodzielnie wykonać doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego nas świata;
  • rozszerzyć wiedzę z zakresu chemii, biologii i fizyki;            
  • utrwalić wiedzę teoretyczną oraz przygotować się do różnych konkursów przyrodniczych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Doświadczenia czas zacząć

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczniemy od zapoznania z poprawnymi metodami pracy ze sprzętem wykorzystywanym w laboratoriach. Następnie sprawdzimy czym oddychamy, otrzymamy i zbadamy inne popularne gazy. Wyjaśnimy różnice między zjawiskami fizycznymi, a przemianami chemicznymi oraz poznamy metody rozdzielania substancji. Na koniec będziesz mógł stworzyć swoją pierwszą gaśnicę.

Dzień drugi

Roztwory

W drugim dniu nie zwalniamy z eksperymentami! Na warsztat bierzemy roztwory – nasycone, nienasycone, przesycone, a także rzeczywiste, koloidy i zawiesiny. Spojrzymy także na mieszaniny niejednorodne. Poznamy wpływ różnych czynników na tworzenie roztworów. Sprawdzimy, czy istnieje związek między gęstością cieczy, a zachowaniem się przedmiotów w niej umieszczonych.

Dzień trzeci

Spójrzmy na otaczające nas środowisko 

Czy oby na pewno produkty „naturalne” (jak np. jogurty naturalne) są w pełni naturalne? Jakie zjawiska towarzyszą gotowaniu ziemniaków do obiadu? Czy rośliny mogą zostać wykorzystane jako sprzęt laboratoryjny? Na te i kolejne pytania odpowiedzi znajdziemy w obserwacjach dzisiejszych doświadczeń. Sprawdzimy także odczyny kwasów, zasad, wody, soli, gleby, popularnych napojów oraz czy oby na pewno markery składają się tylko z takich barwników jakie widzimy.

Dzień czwarty

Jak zbadać mikroświat?

Kolejnym tematem naszych warsztatów będzie „mikroświat”. Poznasz budowę i zasadę działania mikroskopu optycznego. Dowiesz się, jak stworzyć własny preparat mikroskopowy. Własnoręcznie wykonasz kilka takich preparatów, a następnie zbadasz je pod mikroskopem. Będziesz mógł też porównać je z wzorcowymi preparatami, które można obserwować godzinami.

Dzień piąty

Magiczna chemia – wyjaśnienie tajemniczych zmian barw roztworów

Ostatniego dnia warsztatów poznasz kilka chemicznych sztuczek, za pomocą których zadziwisz niejednego znajomego. Poznasz zaklęcia powodujące zmianę barw roztworów (bez wprowadzania dodatkowych składników). Ponadto, wykonasz odlew z gipsu, slime, sztuczny śnieg, ciecz nienewtonowską, piłeczkę i inne.

Piękno naukowej przygody polega na tym, że nigdy nie zabraknie dalszych znaków zapytania.

Michał Heller