Elektronika i robotyka

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Elektronika i robotyka

Warsztaty na pograniczu mechatroniki, mechaniki i elektroniki

Warsztat, dzięki któremu nauczysz się budować proste układy elektroniczne, poznasz zasady projektowania i tworzenia robotów, narzędzia wykorzystywane przy tworzeniu układów elektronicznych (projektowanie i wytwarzanie płytek drukowanych) oraz budowę części mechanicznych (druk 3D, obróbka metalu). Podczas warsztatu  zmontujesz i zaprogramujesz również własnego robota.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przeznaczony jest dla osób interesujących się elektroniką i budową robotów. Zajęcia są polecane szczególnie osobom zainteresowanym studiowaniem takich kierunków jak: mechanika, automatyka i robotyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, inżynieria produkcji itp.

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Własny laptop z oprogramowaniem Arduino (prosimy o wcześniejsze zainstalowanie tego darmowego oprogramowania na laptopie).

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Po ukończeniu warsztatu uczestnicy będą posiadać znajomość:

  •          obsługi podstawowych narzędzi i elektronarzędzi;
  •          obsługi drukarek 3D;
  •          budowy i projektowania układów;
  •          podstaw programowania Arduino (mikrokontrolerów);
  •          projektowania i budowy urządzeń.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Zasady BHP, podstawy używania narzędzi, podstawowe elementy elektroniczne, obsługa drukarek 3D

Uczestnicy poznają podstawy obsługi potrzebnych narzędzi i zasady bezpieczeństwa przy takich czynnościach jak wytrawianie płytek czy ich lutowanie. Dodatkowo poznają podstawy wydruku 3D. Dowiedzą się, jak ustawić drukarkę, jak działa, jakie są możliwe problemy w czasie jej pracy. Następnie uczestnicy zapoznają się z budową i działaniem podstawowych elementów jak rezystory czy tranzystory.

Dzień drugi

Wstęp do mikrokontrolerów, zasady podpinania czujników, budowa prostych układów cyfrowych, projektowanie, wytrawianie i lutowanie własnych płytek PCB

Omówiona zostanie budowa i zasady działania mikrokontrolerów oraz obsługa programu Eagle. Następnie uczestnicy zaprojektują i wykonają własne płytki. 

Dzień trzeci

Budowa podwozia do robota, sterowanie zdalne

Wykorzystanie druku 3D. Uczestnicy wykorzystają proste materiały takie jak drewno i gumę do stworzenia podwozi do robotów. Następnie dodadzą do nich napęd i zdalne sterowanie.

Dzień czwarty

Czujniki i autonomiczne sterowanie robota

Tego dnia uczestnicy będą rozbudowywać roboty o czujniki odległości, światła i dźwięków. Podłączą i zaprogramują roboty, aby poruszały się autonomicznie na podstawie otrzymanych danych z czujników.

Dzień piąty

Budowa robotów sumo/linefolower, zawody zbudowanych robotów

Wyjaśnione zostaną zasady budowy i zawodów robotów typu sumo i linefolower.  Następnie uczestnicy przejdą do ich budowy. Na koniec rozegrane zostaną zawody :)

Jedna maszyna może wykonać prace pięćdziesięciu zwykłych ludzi. Żadna maszyna nie jest w stanie wykonać pracy jednego niezwykłego człowieka.

Elbert Hubbard