Fizyka i akustyka

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Fizyka i akustyka

Warsztaty fizyczne z elementami akustyki i technik multimedialnych

Różnego rodzaju drgania otaczają nas z każdej strony. Czasem są bardzo łatwe do zaobserwowania, czasem niezwykle ulotne, czasem uciążliwe, a czasem wręcz bardzo przydatne. Drga na przykład szyba miejskiego autobusu, gdy próbujemy oprzeć o nią głowę wracając zmęczeni ze szkoły. W drgania wpada nasz smartfon w kieszeni, gdy przychodzi wiadomość. Drgają też cząsteczki powietrza, gdy z głośnika czy słuchawek dobiega ulubiony utwór. Czego potrzeba, żeby to drganie uchwycić trwale, a potem odtworzyć w dowolnym (no, prawie dowolnym...) miejscu i czasie we wszechświecie?

W czasie warsztatu krok po kroku przejdziemy przez zagadnienia drgań i fal. Będziemy badać ich właściwości i to, co nimi rządzi. W dalszej kolejności skupimy się na dźwięku, jako wyjątkowym zjawisku związanym z drganiami i falami. Tu jednak wyjdziemy zdecydowanie poza same zjawiska - zbadamy, nagramy, będziemy przycinać, wycinać, przyspieszać i wydłużać.  Na koniec stworzymy fragment audiobooka lub audycji radiowej! Wszystko rzecz jasna - dzięki drganiom i falom.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztaty skierowane są do osób, które lubią eksperymentować, obserwować i poznawać świat pod kątem otaczających nas zjawisk. Świetnie, jeśli masz ma w sobie talenty majsterkowicza. A jeśli do tego interesujesz się światem multimedialnym i muzyką, te warsztaty będą idealne dla Ciebie. W trakcie zajęć znajdą coś dla siebie przyszli fizycy, eksperymentatorzy, inżynierowie dźwięku oraz specjaliści z zakresu multimediów.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Uczestnicy warsztatów:

  • poznają otaczające nas zjawiska poprzez własne doświadczenia,
  • będą mieli okazję wykonać wiele zadań samodzielnie,
  • poznają nieoczywiste metody prowadzenia badań,
  • wejdą ze świata nauki w świat multimediów i wykorzystają powiązania między nimi,
  • uzyskają ciekawe efekty końcowe - od maszyn, aż po nagrania dźwiękowe - np. fragment audiobooka.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Na początek - drgania

Poszukamy drgań w otaczającym nas świecie. Poznamy ich rodzaje. Poszukamy też metod na ich zbadanie i opisanie. Wprowadzimy pojęcia i wielkości z dziedziny fizyki opisujące drgania. Uczestnicy przeprowadzą własne doświadczenia, z których wspólnie będziemy wyciągać i formułować wnioski na temat drgań. Na końcu podsumujemy dzień podczas konstrukcji wahadeł, które tańczą.

Dzień drugi

Na drugie – fale

Gdzie fale dają się zaobserwować, a gdzie ich nie widać? Będziemy szukać odpowiedzi na pytania, co wpływa na zachowanie fal i jakie prawa tym rządzą. Postaramy się uchwycić falę oraz sprawdzić, jak się zachowa, kiedy spotka się z drugą... i trzecią, albo trafi na tor przeszkód.

Dzień trzeci

Co w trawie piszczy, a co nie piszczy?

Jak to wszystko o drganiach i falach teraz poskładać w piękny otaczający nas dźwięk? Które poznane wielkości ze świata nauki wpływają na które cechy dźwięku? Od czego zależy, jak słyszymy? To tylko niektóre pytania, na które odpowiemy trzeciego dnia warsztatów. Zbadamy również, jak szybko biegnie dźwięk i po jakim czasie dociera echo. Jeśli będzie burza, będziemy mogli w praktyce wykorzystać wiedzę o szybkości dźwięku😉. Stworzymy też jakiś oryginalny instrument, a następnie na nim zagramy - np. na szklankach.

Dzień czwarty

Magia radia

Czego potrzebujemy, żeby rejestrować dźwięk - czyli jak zrobić studio? Jak to działa, że z drgań powietrza powstaje sygnał elektryczny, który płynie kablem? Jak dobrze zapisać dźwięk? Tego wszystkiego dowiecie się tego czwartego dnia warsztatów. Przetestujemy również różne zabiegi i efekty na dźwięku zapisanym w komputerze. Nagramy własne teksty do spotów, czy krótkich reklamówek, opracujemy je, a następnie zaprezentujemy przed resztą grupy. Rozpoczniemy również pracę nad nagraniem fragmentu książki do projektu końcowego.

Dzień piąty

Na żywo, ale w studio

Ten dzień poświęcimy na nagrania, opracowywanie nagrań i rejestrację efektów. Uczestnicy zostaną podzieleni na zespoły, wykonujące konkretne zadania. Efektem końcowym będzie przygotowany, nagrany (z uwzględnieniem podziału na role) i opracowany wraz z muzyką, dźwiękami i efektami - np. rozdział książki.

Wiecznie niezrozumiałe w przyrodzie jest to, że można ją zrozumieć.

Albert Einstein