Logo Obozu Naukowego

Kosmiczne obserwacje

Prowadzący:

Czas trwania warsztatów:

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Obserwacje astronomiczne na przestrzeni wieków

Pokażę Wam, jak obserwować kosmos, korzystając z profesjonalnych sprzętów oraz przyrządów wykonanych własnymi rękami.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jeśli fascynuje Cię nocne niebo lub malownicze zdjęcia mgławic i galaktyk, jest to warsztat dla Ciebie. Znajomość podstaw fizyki i matematyki będzie przydatna przy obliczeniowych elementach warsztatu.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy:

  • poszerzą wiedzę z fizyki i astronomii,
  • poznają podstawowe narzędzia pracy astrofizyka,
  • rozwiną umiejętności logicznego myślenia i projektowania,
  • zaznajomią się z nocnym niebem,
  • będą mieli wyjątkową możliwość obserwacji zjawisk niewidocznych gołym okiem.

UWAGA! Warsztat częściowo nocny.

Ponieważ w dużym stopniu zależymy od warunków astronomicznych, będziemy na bieżąco decydować, które obserwacje można przeprowadzić. Część przyrządów do obserwacji wykonamy samodzielnie.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Nocne niebo i ruchy Ziemi

Jeśli podczas bezchmurnej pogody wyjdziemy w nocy na zewnątrz, ujrzymy niesamowity widok. Tysiące punktów zawieszonych nad naszymi głowami. Czym one są? Naukowcy od tysięcy lat starają się odpowiedzieć na to pytanie, a wciąż nie wiedzą jeszcze wszystkiego. Pierwszego dnia skupimy się na podstawach obserwacji nocnego nieba. Poznamy gwiazdozbiory widoczne na naszym niebie, które w kolejnych dniach pomogą nam łatwiej nawigować po niebie. Przyjrzymy się podstawom opisu układów współrzędnych na niebie, dzięki czemu będziemy mogli katalogować pozycje gwiazd. Przypomnimy sobie również, jakie ruchy wykonuje Ziemia, i dowiemy się, jakie ma to znaczenie dla astronomów. Skonstruujemy własną obrotową mapę nieba.

Dzień drugi

Układ Słoneczny

Na lekcjach geografii wspominano, że nasza Ziemia znajduje się w Układzie Słonecznym. Ale co to dokładnie oznacza i skąd to wiemy? Poznamy historię badania najbliższego kosmosu. Poznamy przyczyny, dla których Kopernik skonstruował teorię Heliocentryczną. Każda z planet naszego systemu jest innym światem, godnym odkrycia i poznania. Podczas nocnych obserwacji zobaczymy pierścienie wokół Saturna. Przez teleskop spojrzymy na pasy największej planety naszego Układu Słonecznego – Jowisza i znajdziemy jego ogromne księżyce. Będziemy również obserwować aktywne roje meteorów i nauczymy się prowadzić naukowe obserwacje.

Dzień trzeci

Słońce i Księżyc

Nasza dzienna gwiazda to bardzo ciekawy obiekt do obserwacji. Jego aktywność, widoczna w postaci plam słonecznych, wpływa na nasz klimat. Od zarania dziejów obserwowano jego ruch i wykorzystywano do mierzenia czasu od zegarów słonecznych do kalendarzy. Nauczymy się wykorzystywać naszą gwiazdę dzienną do orientacji w terenie oraz w czasie poprzez zbudowanie zegara słonecznego. Utrwalimy również ruch Słońca na horyzoncie za pomocą solarygrafii. Odpowiemy na pytanie, co robi terminator na Księżycu. Będziemy obserwować kratery, rysować mapy oraz mierzyć odległości do naszego naturalnego satelity. Nauczymy się, jak określać datę na podstawie obserwacji Księżyca. Zbadamy też światło przy pomocy polaryzatorów i spektroskopów.

Dzień czwarty

Gromady, mgławice i galaktyki

Jeśli podczas nocnych obserwacji użyjemy lunety lub teleskopu, to odkryjemy wiele pięknych obiektów ukrytych przed naszymi oczami. Są to gromady, mgławice i galaktyki. W nocy będziemy obserwować ogromne chmury gazu i pyłu, w których tworzą się nowe gwiazdy. Spojrzymy również na dostojne galaktyki oddalone o od nas o miliardy lat świetlnych. A czy wszystkie te obiekty są takie kolorowe, jak na zdjęciach z Internetu? Odkryjemy tajemnice wykonywania profesjonalnych zdjęć nieba.

Dzień piąty

Wszechświat

W poprzednich dniach poznaliśmy tajniki bliższego i dalszego kosmosu. Ostatniego dnia skupimy się na Kosmosie jako całości. Dowiemy się, jaka była jego przeszłość i jaka będzie jego przyszłość. Zauważymy, że w tak dużej skali nic nie jest takie, jak nam się wydaje.

Astronomia jest najpiękniejszym pomnikiem ludzkiego umysłu; najszlachetniejszym zapisem jego inteligencji.

Carl Sagan