Medycyna od podstaw

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Medycyna od podstaw

Podstawy fizjologii człowieka

Dlaczego jedynym z ważniejszych aspektów obok niekończącej się nauki na studiach medycznych jest jedzenie, czy każda krew jest na wagę złota i jak wiele można zobaczyć pod mikroskopem – to jedne z pytań, na które można znaleźć odpowiedź na tym warsztacie. W celu jak najpełniejszej odpowiedzi przedstawimy je w formie zarówno teoretycznej jak i praktycznej. Dowiemy się jak podstawowe badania i ich wyniki wypływają na pracę lekarza. Ludzkie ciało jest jednym wielkim zorganizowanym bytem. Postaramy się połączyć większość zachodzących w nich procesów, dzięki czemu odkryjemy dlaczego zarówno gen jak i noga mają takie samo znaczenie dla lekarzy. Oprócz podstawowej diagnostyki (badanie krwi, diety, diagnozowanie pod mikroskopem), uczestnicy dowiedzą się również jak po tym warsztacie rozpoznać w swoim otoczeniu podstawowe objawy neurologiczne/ortopedyczne, dzięki czemu na pewno przez moment będą mogli poczuć się jak lekarze.

Do kogo kierowany jest ten warsztat? 

Warsztat kierowany jest do osób wyjątkowo zainteresowanych zagadnieniami okołomedycznymi, na pograniczu chemii, biologii i fizyki. Wszyscy uczniowie z ambicją dostania się na studia medyczne znajdą tutaj coś dla siebie i są mile widziani. 

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Uczestnicy warsztatu:

  • będą mieli szansę na poznanie funkcjonowania człowieka od strony praktycznej,
  • będą mogli zgłębić zagadnienia, które ze względu na ograniczony czas i szeroki zakres materiału nie mogą być realizowane w szkole,
  • dzięki praktycznemu podejściu zobaczą, jak wiedza teoretyczna zdobyta w czasie warsztatów może być wykorzystywana w pracy lekarza,
  • będą mogli przekonać się na czym polega codzienna praca lekarza i czy w przyszłości chcieliby wykonywać ten zawód. 

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Czy żelki szkodzą?

Wprowadzenie do układu pokarmowego. Dowiemy się, jak działa nasz przewód pokarmowy i jak współdziała on z innymi układami. Teoretyczne podstawy tego układu nie są tak straszne jak się wydają. Porozmawiamy o odżywianiu w zdrowiu i chorobie. Jak różni się sposób odżywiania? Do kogo się zgłosić? Jak zapobiegać nieprawidłowościom? Aby odpowiedzieć na te pytania, przejdziemy do części praktycznej tego dnia warsztatów. Sami zaplanujemy nasze diety, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych parametrów, co pomoże nam w zrozumieniu istoty zdrowego odżywiania i jego znaczenia dla naszego życia.

Dzień drugi

Chcesz się zamienić na grupę?

Wprowadzenie do układu krwionośnego i oddechowego. Odpowiemy sobie na pytania, dlaczego kiedy wstajemy to kręci nam się w głowie oraz czemu ludzie mieszkający wysoko w górach wykazują się lepszą wytrzymałością. W tym wstępie teoretycznym zanurzymy się w najciekawszym płynie w naszym otoczeniu, a wynurzymy wraz z życiodajnym dla nas powietrzem. Następnie omówimy i zwrócimy uwagę na znaczenie chorób krwi w różnych przypadkach naszego życia. Marzyłeś kiedy o używaniu stetoskopu lub o stwierdzeniu schorzenia jednym dotknięciem, po naszej części praktycznej będziesz to potrafił - wykonamy podstawowe badania przedmiotowe.

Dzień trzeci

Jak widzimy, czujemy i smakujemy?

Wprowadzenie do układu nerwowego i narządów zmysłu. Zastanowimy się, dlaczego język zbacza w lewą stronę, dlaczego się boimy, cieszymy, złościmy oraz dlaczego w niektórych momentach tracimy smak, a czasami słuch. Skupimy się na teoretycznym wprowadzeniu do największego, najciekawszego i nie do końca zbadanego układu naszego organizmu. Następnie przeprowadzimy podstawowe badanie z zakresu działania narządów zmysłu. Dowiemy się również jak leczyć ból, tutaj przewidziana jest niespodzianka podczas części praktycznej.

Dzień czwarty

Od szkiełka do diagnozy

Podstawy różnicowania tkanek. Odpowiemy sobie na pytania, czym są tkanki, dlaczego mają tak ogromne znaczenie w medycynie i jak z nimi postępować. Poznamy różnice między tkanką zdrową, a chorą. Dowiemy się, jak najszybciej odróżnić te dwa typy od siebie i jakie ma to znaczenie diagnostyczne. Poznamy podstawowe typy nowotworów w patologii ludzkiej. Dowiemy się, jak je odróżnić i jakie są przewidywane prognozy leczenia. W części praktycznej nauczymy się rozpoznawać tkanki, zarówno te zdrowe jak i chore.

Dzień piąty

Laboratorium młodego lekarza

W ostatnim dniu postawimy na praktykę. Wykonamy ćwiczenie praktyczne z izolacji DNA z cebuli, przy użyciu domowych metod. Dowiemy się dlaczego izolacja DNA ma znaczenie diagnostyczne, jak dużym problemem są choroby genetyczne oraz po co u licha DNA witamina B12. Nauczymy się również interpretacji wyników badań lekarskich i odpowiemy na pytanie, jak najprostsze badania mogą wpłynąć na ostateczną diagnozę.

Nie wiedza zmienia człowieka, a doświadczenie.

.