Logo Obozu Naukowego

Medycyna od podstaw I

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Medycyna od podstaw I

Wstęp do nauki medycyny, anatomii, fizjologii i badania lekarskiego uzupełnione o naukę szycia chirurgicznego i preparowanie wybranych narządów

Udział w warsztacie to okazja do zapoznania się z podstawami fizjologii i anatomii poszczególnych układów i narządów, możliwość preparowania świńskiego serca i innych narządów, wstęp do nauki szycia chirurgicznego. Nacisk jest położony na perspektywę lekarza – nauczycie się badania przedmiotowego zależnie od omawianego układu – oglądania, osłuchiwania, opukiwania i palpacji. Nauczycie się mierzyć ciśnienie, badać neurologicznie i nie tylko. Obejrzycie tkanki pod mikroskopem, poznacie ciekawe choroby oraz podstawy zdrowego odżywiania.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat kierowany jest do licealistów, najlepiej o profilu biol-chem, choć nie jest to wymagane, zainteresowanych tematyką medycyny i nauk medycznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Uczestnicy w trakcie warsztatu:

  • dowiedzą się od studentów medycyny jak wyglądają studia medyczne, jak wygląda i ile trwa dalsza ścieżka kariery, kiedy rozpoczyna się specjalizację;
  • poznają podstawy budowy i funkcjonowania najważniejszych układów i narządów;
  • nauczą się jak wygląda badanie lekarskie, będą używać stetoskopów, ciśnieniomierza, młotków neurologicznych;
  • będą mieć okazję poznać budowę np. serca na zwierzęcych narządach;
  • nauczą się podstaw preparowania, szycia chirurgicznego używając specjalistycznego sprzętu;
  • poznają budowę tkanek, nauczą się podstaw mikroskopowania;
  • dowiedzą się jakie są zasady zdrowego odżywiania i pogłębią swoją wiedzę na temat diet – i modnych i naprawdę zdrowych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Pacjent z bólem brzucha – o co pytać i jak zbadać?

Wprowadzenie do układu pokarmowego i wydalniczego – anatomia i fizjologia. Dowiemy się, jak działa nasz przewód pokarmowy i jak współdziała on z innymi układami. Poznamy teoretyczne podstawy tworzenia moczu. Omówimy mechanizmy zaburzeń działania tych układów. Wspomnimy o podstawowych patologiach nerek. Nauczymy się podstaw zdrowego odżywiania i rodzajów najczęstszych diet – fakty i mity. Wykonamy badanie przedmiotowe brzucha – oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie, obmacywanie.

Dzień drugi

Czemu serce wyjęte z człowieka nadal się kurczy?

Wprowadzenie do układu krwionośnego i oddechowego. Odpowiemy sobie na pytania, dlaczego kiedy wstajemy to kręci nam się w głowie oraz czemu ludzie mieszkający wysoko w górach wykazują się lepszą wytrzymałością. Marzyłeś kiedyś o używaniu stetoskopu lub o stwierdzeniu schorzenia jednym dotknięciem, po naszej części praktycznej będziesz to potrafił - wykonamy podstawowe badania przedmiotowe- układu krążenia i oddechowego. Nauczycie się prawidłowo wykonywać pomiar tętna i ciśnienia tętniczego. Poznacie budowę serca na przykładzie świńskich serc.

Dzień trzeci

Trzymałeś kiedyś mózg? 

Wprowadzenie do układu nerwowego i narządów zmysłu. Zastanowimy się, dlaczego język zbacza w lewą stronę, dlaczego się boimy, cieszymy, złościmy oraz dlaczego w niektórych momentach tracimy smak, a czasami słuch. Skupimy się na teoretycznym wprowadzeniu do największego, najciekawszego i nie do końca zbadanego układu naszego organizmu. Następnie przeprowadzimy podstawowe badanie neurologiczne. Poznacie ciekawe przypadki medyczne. 

Dzień czwarty

Od czego nazwa granulocyt kwasochłonny?

Podstawy histologii. Odpowiemy sobie na pytania, czym są tkanki, dlaczego mają tak ogromne znaczenie w medycynie. Poznamy różnice między tkanką zdrową, a chorą. Dowiemy się, jak najszybciej odróżnić te dwa typy od siebie i jakie ma to znaczenie diagnostyczne. Zastanowimy się nad działaniem układu odpornościowego. Poznamy podstawowe typy nowotworów w patologii ludzkiej. W części praktycznej nauczymy się rozpoznawać tkanki pod mikroskopem, zarówno te zdrowe jak i chore.

Dzień piąty

Lubię ludzi otwartych – powiedział chirurg

Zajrzymy na salę operacyjną, obejrzymy filmy z podstawowych operacji i zabiegów chirurgicznych. Dowiemy się kto i co robi w zespole i czemu współpraca to podstawa sukcesu operacji. Omówimy podstawowe narzędzia chirurgiczne. Nauczycie się zakładać podstawowe szwy.

Non scholae, sed vitae discimus (łac. - nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia)

.