Logo Obozu Naukowego

Medycyna od podstaw II

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Medycyna od podstaw II

Wstęp do diagnostyki i zasad leczenia

Medycyna jest szalenie obszerną dziedziną nauki. Nie bez powodu studia na kierunku lekarskim trwają sześć lat, a rezydentura kolejne (przynajmniej) pięć. To, co spaja wszystkie, czasami kompletnie różne specjalizacje to Evidence Based Medicine – medycyna oparta na dowodach, czyli zasada leczenia pacjentów na podstawie rezultatów szeregu badań naukowych. Podczas tego warsztatu, skupiając się na kilku wybranych zagadnieniach z obrębu ludzkiego ciała, wcielicie się w dr House’a, by rozwiązać tajemnicę choroby pacjenta. Nauczycie się badać, zlecać odpowiednie testy diagnostyczne oraz dobierać optymalną terapię. Dowiecie się też jak działają szczepionki i czemu nadal nie mamy leku na raka, a także odkryjecie sekrety EKG, nauczycie odczytywać obrazy radiologiczne i zgłębicie zakamarki ludzkiego ucha.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Jeśli zastanawiasz się nad studiami medycznymi, to ten warsztat jest idealnym sposobem na przekonanie się, czy to faktycznie dla Ciebie. A jeśli chcesz po prostu dowiedzieć się, jak wygląda praca lekarza, to też nie będziesz się nudzić.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Udział w warsztacie to okazja, by:

  • nauczyć się podstawowych procedur medycznych (szycie, bandażowanie), które mogą się przydać w codziennym życiu;
  • faktycznie zrozumieć tematy, które na zajęciach w szkole są pokrótce omawiane;
  • przekonać się, na czym polega zawód lekarza i czy będzie Ci on odpowiadać.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Szkielet w każdym z nas

Znajomość układu kostnego jest niezbędna dla każdego lekarza. Na podstawie charakterystycznych struktur kostnych nauczymy się lokalizować każdy interesujący nas narząd. Oprócz tego dowiemy się, jak działa rentgen, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, a także nauczymy się, jak cokolwiek zobaczyć na tych czarno-białych zdjęciach.

Dzień drugi

Wszyscy umrzemy na serce

Choroby układu krwionośnego są najczęstszą przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych. Dowiemy się więc jak diagnozuje się jego choroby, co można usłyszeć przez stetoskop oraz co mówią nam szlaczki na EKG. Poznamy też kolejnego seryjnego mordercę – cukrzycę. Po tych zajęciach będziecie nie tylko wiedzieć, na czym polega „zabójczość” cukrzycy, ale będziecie też w stanie sami dobrać lek pod danego pacjenta.

Dzień trzeci

Każdy rak to nowotwór, ale nie każdy nowotwór to rak

Każdego dnia w naszym organizmie komórki układu odpornościowego giną w obronie naszego zdrowia. Poznamy dokładny mechanizm ich działania oraz dowiemy się, czemu czasami obracają się przeciwko nam. Nie tylko zresztą one. Omówimy różne typy nowotworów oraz wytłumaczymy sobie, czemu niektóre są niegroźnymi brodawkami, a inne wyrokiem śmierci.

Dzień czwarty

Oczy, uszy, usta, nos

W naszej głowie kłębi się od niesamowicie skomplikowanych struktur. Na tych zajęciach poznamy strategię działania wszystkich naszych zmysłów. Oprócz tego nauczymy się przeprowadzać badania laryngologiczne i oftalmologiczne. Czy można stracić słuch na koncercie i odzyskać go dzięki lekom? Jak w ogóle zbadać ciśnienie w oku, nie wchodząc do środka? Odpowiemy sobie na te pytania i więcej.

Dzień piąty

Pani doktor, bo ja przychodzę w takiej sprawie…

Większość chorób może zostać zdiagnozowana tylko za pomocą wywiadu i badania fizykalnego. Podczas ostatniego dnia poznamy cały schemat badania pacjenta, a także rozwiążemy kilka zagadek medycznych. Oprócz tego nauczymy się zszywać rany, poprawnie bandażować oraz udzielać pierwszej pomocy.

Sztuka medyczna polega na zabawianiu pacjenta, podczas gdy natura leczy.

Voltaire