Logo Obozu Naukowego

Medycyna od podstaw

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Medycyna od podstaw

Wstęp do nauki medycyny, anatomii, fizjologii i badania lekarskiego

Udział w warsztacie to okazja do zapoznania się z podstawami fizjologii i anatomii poszczególnych układów i narządów, możliwość preparowania świńskiego serca i innych narządów oraz wstęp do nauki szycia chirurgicznego. Nacisk jest położony na perspektywę lekarza – nauczycie się badania przedmiotowego zależnie od omawianego układu – oglądania, osłuchiwania, opukiwania i palpacji. Nauczycie się mierzyć ciśnienie, przeprowadzać badanie neurologiczne i nie tylko. Poznacie ciekawe choroby oraz podstawy zdrowego odżywiania.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat kierowany jest do uczniów zainteresowanych tematyką medycyny i nauk medycznych. Zapraszamy wszystkich pasjonatów, nie tylko uczniów profilu biol-chem, ponieważ nauka medycyny znacząco różni się od nauki biologii w szkole.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Uczestnicy warsztatu:

  • dowiedzą się od studentów medycyny, jak wyglądają studia medyczne, jak wygląda i ile trwa dalsza ścieżka kariery, a także, kiedy rozpoczyna się specjalizację,
  • poznają podstawy budowy i funkcjonowania najważniejszych układów i narządów,
  • nauczą się , jak wygląda badanie lekarskie, będą używać stetoskopów, ciśnieniomierza, młotków neurologicznych,
  • będą mieć okazję poznać budowę np. serca na zwierzęcych narządach,
  • nauczą się podstaw preparowania i szycia chirurgicznego, używając specjalistycznego sprzętu,
  • dowiedzą się, jakie są zasady zdrowego odżywiania i pogłębią swoją wiedzę na temat diet – i modnych i naprawdę zdrowych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Pacjent z bólem brzucha – o co pytać i jak zbadać?

Wprowadzenie do układu pokarmowego – anatomia i fizjologia oraz podstawy dietetyki. Dowiemy się, jak działa nasz przewód pokarmowy i jak współdziała on z innymi układami. Omówimy mechanizmy zaburzeń działania układu pokarmowego. Poznamy tajniki fascynującej nauki jaką jest dietetyka.  Nauczymy się podstaw zdrowego odżywiania i rodzajów diet – fakty i mity. Wykonamy badanie przedmiotowe brzucha – oglądanie, osłuchiwanie, opukiwanie, obmacywanie.

Dzień drugi

Czemu serce wyjęte z człowieka nadal się kurczy?

Wprowadzenie do układu krwionośnego i oddechowego. Odpowiemy sobie na pytania, dlaczego kiedy wstajemy to kręci nam się w głowie oraz czemu ludzie mieszkający wysoko w górach wykazują się lepszą wytrzymałością. Marzyłeś kiedyś o używaniu stetoskopu lub o stwierdzeniu schorzenia jednym dotknięciem, po naszej części praktycznej będziesz to potrafił - wykonamy podstawowe badania przedmiotowe - układu krążenia i oddechowego. Nauczymy się prawidłowo wykonywać pomiar tętna i ciśnienia tętniczego. Poznamy budowę serca na przykładzie świńskich serc.

Dzień trzeci

Medycyna bez tabu – czyli podstawy urologii i ginekologii

Wprowadzenie do układu wydalniczego oraz płciowego. Dowiemy się, jak powstaje mocz oraz jak ważną rolę stanowi regulacja układu wydalniczego. Omówimy anatomię i funkcjonowanie damskiego oraz męskiego układu płciowego. Porozmawiamy o najczęstszych zaburzeniach układu moczowego oraz rozrodczego. Zapoznamy się z najczęstszymi chorobami dotykającymi tych narządów. Obalimy mity dotyczące zdrowia reprodukcyjnego oraz dowiemy się, jak ważne są regularne badania.

Dzień czwarty

Trzymałeś kiedyś mózg? 

Wprowadzenie do układu nerwowego i narządów zmysłu. Zastanowimy się, dlaczego język zbacza w lewą stronę, dlaczego się boimy, cieszymy, złościmy oraz dlaczego w niektórych momentach tracimy smak, a czasami słuch. Skupimy się na teoretycznym wprowadzeniu do największego, najciekawszego i nie do końca zbadanego układu naszego organizmu. Następnie przeprowadzimy podstawowe badanie neurologiczne. Poznamy ciekawe przypadki medyczne. 

Dzień piąty

Lubię ludzi otwartych – powiedział chirurg

Zajrzymy na salę operacyjną, obejrzymy filmy z podstawowych operacji i zabiegów chirurgicznych. Dowiemy się, kto i co robi w zespole i czemu współpraca to podstawa sukcesu operacji. Omówimy podstawowe narzędzia chirurgiczne. Nauczymy się zakładać podstawowe szwy.

Non scholae, sed vitae discimus

(łac. - nie uczymy się dla szkoły, ale dla życia)