Modelowanie i druk 3D

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Modelowanie i druk 3D

Warsztaty z pogranicza mechatroniki i mechaniki

Warsztat będzie skupiał się wokół podstaw rysunku technicznego połączonego z technologią Computer Aided Design,  projektowania, aż do wykonania gotowych elementów na drukarce 3D.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat jest kierowany do osób zainteresowanych kierunkami mechanika i budowa maszyn, mechatronika i pokrewnych, które widzą siebie w przyszłości, jako inżyniera lub po prostu chciałyby zobaczyć, jak samodzielnie zaprojektowane elementy przenoszą się z ekranu komputera  do świata rzeczywistegoDo uczestnictwa nie jest wymagana żadna wiedza ani umiejętności, oprócz podstaw obsługi komputera.

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Do uczestniczenia  w warsztacie potrzebny będzie własny laptop zdolny do udźwignięcia programu SolidWorks (czyli praktycznie każdy).

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Korzyści, jakie będzie miał uczestnik po ukończeniu warsztatu to między innymi:

  • zapoznanie się z podstawami rysunku technicznego, które ułatwią życie każdemu studentowi  na początku studiów inżynierskich;
  • rozwinięcie umiejętności myślenia przestrzennego;
  • zapoznanie z nowym programem do grafiki;
  • dobra zabawa  przy tworzeniu i drukowaniu własnych modeli.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Warsztat rozpoczniemy od krótkiego, ale treściwego wstępu zapoznawczego. Zaraz potem zaczniemy naukę obsługi programu SolidWorks - od rysowania prostych kształtów, poprzez poznanie bardziej zaawansowanych funkcji, wymiarowanie, tolerancje wymiarów, dobieranie rodzaju linii, na modelowaniu 3D kończąc. Na koniec dnia, każdy powinien opuścić warsztat z niezbędnymi podstawami znajomości SolidWorks.

Dzień drugi

Dzień drugi będzie poświęcony na wprowadzenie do rysunku technicznego, podczas którego uczestnicy poznają podstawowe zasady ich tworzenia, takie jak: metody rzutowania, prawidłowe wymiarowanie, stosowanie odpowiednich rodzajów linii i wiele innych.

Dzień trzeci

Tego dnia uczestnicy sprawdzą swoją wiedzę i umiejętności zdobyte w trakcie poprzednich dwóch dni, poprzez zastosowanie poznanych zasad rysunku technicznego do kreślenia w programie SolidWorks. Zadania na ten dzień, to tworzenie rysunków z modeli 3D oraz tworzenie modeli 3D z rysunku technicznego.

Dzień czwarty

Czwartego dnia zapoznamy się z technologią druku 3D i z samą drukarką, która będzie używana podczas warsztatów. Zajęcia upłyną na projektowaniu i drukowaniu modeli stworzonych przez uczestników.

Dzień piąty

Ostatnim i zarazem najbardziej ekscytującym zadaniem na warsztacie będzie stworzenie i wydrukowanie całych układów składających się z pojedynczych elementów tworzących proste mechanizmy, takie jak przekładnia zębata czy para śruba-nakrętka. Mechanizmy te będą tworzone w zespołach, więc niezbędna będzie ścisła współpraca między konstruktorami.

Naukowcy marzą o rzeczach wielkich. Inżynierowie je robią.

James A. Michener