Logo Obozu Naukowego

Neuromedycyna i psychiatria II

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

20 godzin - 25 jednostek lekcyjnych w ciągu 5 dni zajęć

Neuromedycyna i psychiatria II

Psychiatria w praktyce, zaburzenia psychiatryczne, diagnostyka, badania i leczenie

UWAGA! Jest to nowy warsztat z nowymi zagadnieniami niepokrywającymi się z warsztatem Neuromedycyna i psychiatria I. Do uczestnictwa nie jest wymagany wcześniejszy udział w warsztacie Neuromedycyna i psychiatria I.

Czy brak nosa mógł wpłynąć na zachowanie Voldemorta? Dlaczego niektórzy boją się klauna? Czemu kiedy ktoś zacznie ziewać ziewają też inni? Pytania te dotyczą zagadnień neuromedycyny i psychiatrii, która jako młoda nauka wciąż odsłania przed nami swoje tajemnice. Jeżeli fascynuje was docieranie do zakamarków ludzkiego umysłu i rozumienie ludzkich zachowań, ten warsztat odpowie na pytania, zaspokoi waszą ciekawość i rozbudzi ją na zupełnie innym poziomie.

Neuromedycyna i psychiatria II to kontynuacja warsztatu skupiająca się na chorobach i przypadkach klinicznych konkretnych zaburzeń psychicznych. Każdego dnia stosownie do tematu omawiani będą nowi pacjenci, a konsylium składające się z uczestników zajmie się diagnozą i niejednokrotnie także leczeniem wykrytych zaburzeń. Zajęcia poruszają także tematykę historii medycyny, badań obrazowych stosowanych w psychiatrii, kwestię farmakologii i epidemiologii chorób psychicznych, neurochirurgii, higieny zdrowia psychicznego, uzależnień a także wiele innych.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat kierowany jest wszystkim do osób, które:

  • interesują się szeroko pojętą neurologią i psychiatrią człowieka;
  • lubią uczyć się na przypadkach klinicznych, ze zrozumieniem;
  • chłoną ciekawostki po których trzeba kilku chwil, żeby się pozbierać;
  • są zainteresowani studiami na kierunkach medycznych;
  • chcą dowiedzieć się jak wyglądają studia akademickie i świat medycyny.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Korzyści dla uczestników płynące z udziału w warsztacie:

  • w trakcie warsztatów uczestnik odświeży wiadomości z zakresu układu nerwowego człowieka oraz podstaw psychiatrii;
  • po warsztatach uczestnik będzie w stanie w pełni świadomie opisać psychologiczne uwarunkowania zaburzeń psychicznych, podstawowe jednostki chorobowe w psychiatrii a także metody ich diagnozowania;
  • niektóre z omawianych zagadnień wyjdą poza materiał mogący znajdować się w zakresie szkoły średniej a nawet studiów medycznych, uczestnik zapozna się więc z badaniami czysto naukowymi i odkryje metody pracy naukowca;
  • warsztat da możliwość zapoznania się z technicznym aspektem studiów akademickich na kierunku lekarskim.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Dzień świra

Nauka rozpoznawania i klasyfikowania zaburzeń psychicznych stanowi podstawę w pracy psychiatry. Przekonajmy się czy to trudne. Wcielimy się w rolę specjalisty diagnozując bohaterów naszych ulubionych seriali, filmów i książek, ale najpierw powtórzymy rodzaje zaburzeń psychicznych z I poziomu warsztatu w nowej formie, poszerzone o dodatkowe dolegliwości.

Dzień drugi

Profil zabójcy

Gdy medycyna obrazowa rozwinęła się na tyle, aby można było przeniknąć przez kości czaszki i zobaczyć mózg w jego naturalnym środowisku, stało się jasne, że nie u każdego wygląda on identycznie. Kiedy za pomocą badań obrazowych przyjrzano się mózgom seryjnych zabójców, szybko odkryto ciekawe zależności. Patrząc z perspektywy neuromedycyny przenalizujemy zbrodnie najsławniejszych morderców w dziejach ludzkości.

Dzień trzeci

Farmakologia w psychiatrii: środki psychoaktywne i leczenie uzależnień

Czy da się przy pomocy farmakologii wyleczyć chorobę psychiczną? Czy w trakcie leczenia psychiatrycznego można uzależnić się od leków? Jak leczyć uzależnienia? Czy leki dobierane są według poszczególnych zaburzeń, czy może raczej szczegółowo do konkretnych objawów? Aby odpowiedzieć na te pytania zagłębimy się w farmakokinetykę i farmakodynamikę niektórych leków psychotropowych. 

Dzień czwarty

Neurochirurgia przeszłości, teraźniejszości i przyszłości

Historia medycyny ma wiele mrocznych rozdziałów. Jednym z nich jest neurochirurgia, która aby wynieść się na obecny poziom, musiała przejść wiele wzlotów i upadków. Po cofnięciu się w czasie i przestudiowaniu całej drogi jaką przebyła neurochirurgia, postaramy się odkryć co dzisiejszy specjalista jest w stanie zrobić dla swoich pacjentów, a co będzie w stanie zrobić dla nich w przyszłości.

Dzień piąty

Higiena zdrowia psychicznego

Przyszłość epidemiologii zaburzeń psychicznych przytłacza. Oczekuje się, że w latach 30. XX wieku depresja i choroby psychiczne wyprzedzą choroby serca i staną się największym problemem zdrowotnym na świecie. Jak temu zaradzić? Jak zadbać o siebie i nie zwariować? W trakcie warsztatu poszukamy piśmiennictwa naukowego, które odpowie na nasze pytania.


Umysł rozkazuje ciału i ono jest posłuszne. Umysł rozkazuje sobie samemu i natrafia na opór.

Frank Herbert