Programowanie aplikacji mobilnych

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Programowanie aplikacji mobilnych

Android od kuchni

Dzięki tym warsztatom poznasz narzędzia i język potrzebne przy pisaniu aplikacji na system Android. Będziemy używać języka Kotlin, który obecnie zyskuje coraz większą popularność i jest używany przez największych twórców aplikacji mobilnych. Poznasz również sposoby pisania aplikacji na systemy pochodne takie jak AndroidTV, WearOS czy AndroidAuto.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat jest skierowany do wszystkich, którzy chcą nauczyć się tworzyć aplikacje mobilne. Nie jest wymagana znajomość programowania, jednak ułatwi ona zrozumienie materiału podczas zajęć.

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Do uczestnictwa w zajęciach niezbędny jest własny laptop z systemem Windows lub MacOS z zainstalowanym Android Studio (przed obozem wysłanie zostanie mail z instrukcją instalacji). Dodatkowo dużym ułatwieniem będzie telefon z systemem Android.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Podczas zajęć uczestnicy:

  • zapoznają się ze współczesnymi standardami tworzenia aplikacji mobilnych;
  • poznają nowoczesny język Kotlin;
  • będą mieli możliwość łatwego wejścia na prężnie rozwijający się rynek aplikacji mobilnych;
  • pozyskają umiejętności miękkie takie jak praca w zespole, zarządzanie zespołem, marketing szeptany.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Wstęp

Pierwszy dzień będzie wstępem do programowania obiektowego. Uczestnicy zapoznają się ze środowiskiem Android, sposobem jego działania i pisania projektów.

Dzień drugi

Layouts

Uczestnicy poznają sposoby tworzenia UI. Dowiedzą się, co to jest layout oraz jak tworzyć aplikacje, które wyglądają dobrze niezależnie od wielkości ekranu.

Dzień trzeci

 App Nacigation

Tego dnia uczestnicy będą poruszać się po ekranach aplikacji. Będą wykorzystywać wbudowane w Android narzędzia takie jak Menu, App Bar itp.

Dzień czwarty

Lifecycle

Uczestnicy poznają sposoby efektywnego i bezpiecznego pisania kodu, szukania bugów, projektowania klas i aktywności. Dodatkowo zapoznają się z pojęciem cykl życia aplikacji i działaniem Androida od strony technicznej.

Dzień piąty

Style

Ostatniego dnia warsztatów uczestnicy poznają sposoby tworzenia spójnego wyglądu aplikacji, dobierania kolorów oraz dodawania tzw. dark mode. Dodatkowo poznają sposoby tworzenia aplikacji dostępnych dla każdego - uwzględniających inne języki oraz zwiększanie czcionki dla osób starszych itd.

Żyjemy w społeczeństwie niezwykle zależnym od technologii i nauki, w którym mało kto wie cokolwiek o technologii i nauce.

Carl Sagan