Programowanie mikrokontrolerów

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Programowanie mikrokontrolerów

Podstawy programowania mikrokontrolerów

Mikrokontrolery są wszędzie. W komputerach, lodówkach, pralkach, mikrofalówkach, zegarkach, samochodach i promach kosmicznych. Świadomie lub nie, korzystamy z nich każdego dnia. Nie sposób wyobrazić sobie życia bez nich. Muszą więc to być bardzo skomplikowane, magiczne wręcz urządzenia. Nie jest chyba możliwe, żeby uczeń mógł w krótkim czasie posiąść tak zaawansowaną wiedzę...

Otóż nic bardziej mylnego! Wystarczy mieszanka chęci, zainteresowania oraz odrobina praktyki i świat mikrokontrolerów stanie przed nami otworem! A ponieważ zainteresowań i chęci ich realizacji młodzieży nie brakuje, wystarczy trochę poćwiczyć aby oprogramować robota lub bramę do garażu!

Zabawa z mikrokontrolerami to też wspaniała brama do świata elektroniki. Znajomość podstaw programowania miktokontrolerów otwiera możliwości budowania urządzeń, których funkcjonalność ograniczyć może jedynie wyobraźnia.

Podczas warsztatu uczestnicy poznają w teorii i praktyce podstawowe możliwości mikrokontrolerów z rodziny AVR oraz zapoznają się z podstawowymi interfejsami komunikacji i oprogramują najróżniejsze podzespoły.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat skierowany jest do uczniów chcących poznać zagadnienia z dziedziny automatyki oraz programowania. Nauka rozpocznie się od samych podstaw, więc nie jest wymagana wiedza wykraczająca poza tę zdobytą w szkole, aczkolwiek podstawy programowania w języku C będą bardzo mile widziane.

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Do udziału w warsztacie niezbędny jest własny laptop z gniazdem usb.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Warsztat daje niepowtarzalną możliwość nauki podstaw programowania poprzez zabawę z elektroniką.

Uczestnicy warsztatu:
 - zdobędą umiejętności z zakresu podstaw programowania w języku C,
 - zdobędą doświadczenie w pracy ze sprzętem elektronicznym,
 - poznają zasadę działania różnych podzespołów elektronicznych (m.in. czujników i wyświetlaczy),
 - oprogramują swoje własne "wirtualne urządzenie".

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Pierwsze kontakt - nieśmiałe spojrzenia, pierwsze rozmowy

Poznamy podstawy działania i metody oprogramowania mikrokontolerów. Napiszemy najprostszy z możliwych program, aby "poczuć" jak mówić, żeby sprzęt nas słuchał i jak interpretować to, co mówi do nas.

Dzień drugi

Bliższe poznanie - savoir vivre

Drugiego dnia poznamy bliżej naszego partnera. Poznamy sposoby (kulturalnego) przerywania i wyliczania oraz wzbogacimy nasz język o nowe prośby/polecenia.

Dzień trzeci

Docieranie się

Trzeciego dnia zadbamy, aby nasz mikrokontroler mógł wyrazić siebie - a my nauczymy się słuchać.

Dzień czwarty

Poznanie rodziny

Dzień czwarty to poznanie rodziny naszego wybranka. Nauczymy się różnych metod komunikacji, dzięki którym będziemy mogli porozumieć się z elektronicznymi braćmi i siostrami mikrokontrolera, a tym samym uzyskać dostęp do ich fantastycznej funkcjonalności. 

Dzień piąty

Samodzielne zdobywanie kwarcowych serc

Dzień piąty do dzień typowo projektowy. Spróbujemy napisać programy, które mogłyby z powodzeniem sterować najróżniejszymi urządzeniami. 

To, co jest teraz udowodnione, kiedyś tylko sobie wyobrażano.

Wiliam Blake