Logo Obozu Naukowego

Techniki multimedialne

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Techniki multimedialne

Techniki multimedialne z elementami akustyki i fizyki

Dźwięk otacza nas w każdym momencie i z każdej strony. Bywa przyjemny, kojący, ulotny, czasem uciążliwy. Zwykłe drgania maleńkich cząsteczek, czasem chaotyczne, potrafią złożyć się na piękną harmonię lub wielki hałas, huk, czy szum. Jak te drgania się przemieszczają? Jak słyszymy i co trzeba, żeby dźwięk uchwycić trwale, a potem zaprzęgnąć do tworzenia? W czasie warsztatu zaczniemy otaczające nas dźwięki poznawać i nagrywać, a także tworzyć własne. Zbadamy, nagramy. Będziemy przycinać, wycinać, przyspieszać, wydłużać. Stworzymy studio nagrań, spróbujemy swoich sił w sztuce nagrania i przygotowania rozmowy, wywiadu, audycji, czy słuchowiska.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Uczestnik tego warsztatu powinien być osobą, która lubi obserwować i poznawać. A jeśli do tego interesuje się światem multimedialnym i muzyką oraz techniką, z pewnością znajdzie coś dla siebie. 

Niezbędny sprzęt i oprogramowanie

Do uczestnictwa w warsztacie niezbędne jest posiadanie smartfona z aplikacją typu dyktafon oraz słuchawek.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Udział w warsztacie pozwoli uczestnikom na:

  • poznanie świata dźwięku,
  • badanie ciekawych zjawisk,
  • samodzielne wykonywanie zadań,
  • wyjście ze świata nauki w świat multimediów - i wykorzystanie powiązań z nimi,
  • stworzenie ciekawych efektów końcowych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Na początek – dźwięki wokół nas

Poszukamy dźwięków w otaczającym nas świecie. Nagramy odgłosy otaczającej nas przyrody i „przyjrzymy się” im z bliska. Dowiemy się, jakie drgania wywołują jakie rodzaje dźwięków oraz w jaki sposób je słyszymy, nagrywamy i odtwarzamy. Zbadamy z jaką szybkością porusza się dźwięk i spróbujemy pokazać, na jakie zjawiska to wpływa (może będzie jakaś burza i będziemy mogli wiedzę o szybkości wykorzystać w praktyce 😉).

Dzień drugi

Nagranie – i co dalej

Nagranie dźwięku, to dopiero początek. Od tego zatem zaczniemy i zobaczymy, co można zrobić potem. Następnie zajmiemy się zabiegami i efektami na dźwięku zapisanym w komputerze. Zbudujemy małe studio dźwiękowe i nagramy pierwsze materiały, z których będziemy tworzyć krótkie spoty, nagramy i przygotujemy rozmowy radiowe lub wywiady. 

Dzień trzeci

Magia radia

Będziemy pracować w trybie redakcyjnym – w czasie, kiedy jedni będą nagrywać swoje materiały, pozostali opracują je dźwiękowo na komputerach. Posłuchamy ich też wspólnie i podzielimy się spostrzeżeniami.

Dzień czwarty

Pole dla wyobraźni

Szykujemy się do poważnego projektu. Nasze studio stanie się areną wspaniałych wydarzeń, które odegramy – swoim i nie swoim głosem. Będzie miejsce dla aktorów głosowych, narratorów, realizatorów, montażystów oraz tych, którzy zadbają o efekty dźwiękowe – czyli poznamy, jak taka produkcja może wyglądać od środka.

Dzień piąty

Na żywo, ale w studio

Ten dzień poświęcimy na nagrania, opracowywanie nagrań i rejestrację efektów. Uczestnicy zostaną podzieleni na zespoły do konkretnych zadań. Efektem końcowym będzie przygotowany, nagrany (z uwzględnieniem podziału na role) i opracowany wraz z muzyką, dźwiękami i efektami - np. rozdział książki.

Radio to cudowny wynalazek! Jeden ruch ręki - i nic nie słychać.

Julian Tuwim