Logo Obozu Naukowego

Technologia chemiczna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Technologia chemiczna

Warsztaty chemiczne - polimery, ceramika, elektrochemia

Chemia jest fascynująca!!! Masz takie samo zdanie na jej temat? Jeżeli tak, to jest to warsztat idealny dla Ciebie.

Technologia Chemiczna – to warsztat, podczas którego będziesz mógł sam wykonać eksperymenty, które wprowadzą Cię w świat chemii materiałowej. Dowiesz się jaką budowę mają polimery i dlaczego znajdują tak szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Dodatkowo nauczysz się wykorzystywać metody spektroskopowe do charakteryzowania struktury cząsteczek chemicznych. Poznasz korozję od podszewki oraz zbudujesz własną wegetariańską baterię.

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z głównymi aspektami technologii chemicznej: syntezą, właściwościami chemicznymi i fizycznymi oraz budową materiałów polimerowych i ceramicznych, a także zagadnieniami elektrochemii takimi jak: ogniwa, stos Volty, szereg napięciowy metali.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przygotowany jest dla osób zainteresowanych takimi kierunkami studiów, jak: chemia, biotechnologia, technologia chemiczna, biologia, farmacja, inżynieria chemiczna i procesowa oraz inżynieria materiałowa.

Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w warsztacie powinni posiadać podstawową wiedzę z zakresu chemii ogólnej, to jest: znajomości układu okresowego (właściwości pierwiastków głównych grup układu okresowego), podstaw chemii organicznej oraz podstawowych typów reakcji chemicznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie Technologia chemiczna, będziesz miał znakomitą okazję, aby:

  • poszerzyć wiedzę z zakresu chemii materiałowej, chemii polimerów, ceramiki oraz elektrochemii;
  • wykonać doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego nas świata;
  • utrwalić wiedzę teoretyczną oraz dzięki rozszerzeniu wiedzy chemicznej przygotować się do różnych konkursów chemicznych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Chemia polimerów – poznaj świat makromolekuł

Pierwszy dzień naszych warsztatów rozpoczniesz od zapoznania się z takimi terminami jak polimer, sieciowanie polimeru oraz polikondensacja na granicy faz. Poznasz tajemnicę syntezy polimeru termoplastycznego oraz elastomeru. Dowiesz się w jaki sposób nadać potrawom fantazyjnych kolorów wykorzystując w tym celu polimer pochodzenia naturalnego.

Dzień drugi

Chemia polimerów – praktyczne zastosowania poznanych makromolekuł

W drugim dniu nie zwalniamy z eksperymentami! Zapoznasz się z procesem syntezy pianek poliuretanowych stosowanych w produkcji materaców czy też izolacji termicznych. Zaprojektujesz piankę pod okiem specjalistów na co dzień zajmujących się syntezą i badaniem poliuretanów. Dowiesz się co łączy podeszwę buta oraz poduszkę ortopedyczną z pamięcią kształtu. 

Dzień trzeci

Makromolekularny kajak

Poznasz praktyczne zastosowania duroplastów oraz będziesz mógł je wykorzystać m.in. w tworzeniu laminatu. Dowiesz się jak we własnym garażu stworzyć łódź, bądź ją naprawić. Będziesz mógł się wcielić w rolę lakiernika samochodowego i dokonać lakierniczych poprawek.

Dzień czwarty

Elektrochemia bez tajemnic, czyli jak zrobić baterię na bezludnej wyspie

W przedostatnim dniu warsztatów przyjrzymy się typowym i nietypowym źródłom energii elektrycznej. Będziesz mógł skonstruować wegetariańską baterię, elektrochemicznie zmieniać barwę roztworów, a także dowiesz się, jak w prosty sposób wyczyścić wiekowy srebrny łańcuszek, by znów mógł wyglądać jak nowy. Ponadto, poznasz historię baterii oraz zbudujesz stos Volty, który zapoczątkował prace nad ogniwami galwanicznymi.

Dzień piąty

Praktycznych aspektów chemii ciąg dalszy

Czy wiesz czym różnią się farby akrylowe od olejnych? Które z nich zalicza się do płynów nienewtonowskich? Jakie są różnice między gipsem, cementem, a cementem portlandzkim? Jak przygotować beton? Na te i inne pytania odpowiedź uzyskasz na naszych zajęciach. Dodatkowo, zbadasz właściwości fizyczne cieczy zagęszczanych i rozrzedzanych ścinaniem, a także samodzielnie przygotujesz ogrzewacz dłoni.

Zadanie nauki polega na tym, by zastąpić wizję faktami, a wrażenia dowodami.

John Ruskin