Technologia chemiczna

Prowadzący

Czas Trwania Warsztatów

25 godzin lekcyjnych (5 dni po 5 godzin lekcyjnych)

Technologia chemiczna

Warsztaty chemiczne - polimery, ceramika, materiały wysokoenergetyczne

Chemia jest fascynująca!!! Masz takie samo zdanie na jej temat?? Jeżeli tak, to jest to warsztat idealny dla Ciebie J

Technologia Chemiczna – to warsztat, podczas którego będziesz mógł sam wykonać eksperymenty, które wprowadzą Cię w świat chemii materiałowej. Dowiesz się, jaką budowę mają polimery i czemu tak szeroko wykorzystywane są w codziennym życiu. Dodatkowo nauczysz się wykorzystywać metody spektroskopowe do charakteryzowania struktury cząsteczek chemicznych.

Celem warsztatu jest zapoznanie uczestników z głównymi aspektami Technologii Chemicznej: syntezą, właściwościami chemicznymi i fizycznymi, budową materiałów polimerowych, ceramicznych oraz wysokoenergetycznych.

Do kogo kierowany jest ten warsztat?

Warsztat przygotowany jest dla osób zainteresowanych takimi kierunkami studiów, jak: chemia, biotechnologia, technologia chemiczna, biologia, farmacja, medycyna, weterynaria, dietetyka, inżynieria chemiczna i procesowa oraz inżynieria materiałowa.

Uczestnicy, którzy chcą wziąć udział w warsztacie powinni posiadać podstawową wiedzę z zakresu chemii ogólnej, to jest: znajomości układu okresowego (właściwości pierwiastków głównych grup układu okresowego), podstaw chemii organicznej oraz podstawowych typów reakcji chemicznych.

Dlaczego warto wziąć udział w tym warsztacie?

Biorąc udział w warsztacie Technologia chemiczna – polimery, ceramika, materiały wysokoenergetyczne… Wszystko, co chemik powinien wiedzieć o współczesnej produkcji materiałów, będziesz miał znakomitą okazję, aby:

  • poszerzyć wiedzę z zakresu chemii materiałowej, chemii polimerów, ceramiki oraz materiałów wysokoenergetycznych;
  • wykonać doświadczenia, które pomogą Ci zrozumieć wiele zjawisk otaczającego nas świata;
  • utrwalić wiedzę teoretyczną oraz dzięki rozszerzeniu wiedzy chemicznej przygotować się do różnych konkursów chemicznych.

Program warsztatu

Dzień pierwszy

Chemia polimerów – poznaj Świat makromolekuł.

Pierwszy dzień naszych warsztatów rozpoczniesz od zapoznania się z takimi terminami jak polimer, sieciowanie polimeru oraz polikondensacja na granicy faz. Poznasz tajemnicę syntezy polimeru termoplastycznego, elastomeru oraz bioplastiku. Otrzymasz włókna poliamidu, stosowanego w produkcji rajstop oraz włókna sztucznego jedwabiu.

Dzień drugi

Chemia polimerów – budowa i ich właściwości.

W drugim dniu nie zwalniamy z eksperymentami! Dowiesz się jak powstaje pianka poliuretanowa, szeroko stosowana w produkcji materaców. Nauczysz się jak na podstawie właściwości rozróżniać najpopularniejsze polimery, takie jak PP, PE, PVC, PET, EVA i PVA.  Na koniec zajęć wykonasz syntezę innej grupy polimerów, zwanej duroplastami.

Dzień trzeci

Budowa cząsteczek chemicznych.

W świecie chemii najważniejsza jest wiedza na temat budowy cząsteczek. To dzięki niej możemy określić właściwości fizyczne i chemiczne cząsteczki. W trzecim dniu dowiesz się wszystkiego na temat budowy związków chemicznych. Zapoznasz się z terminami: wiązanie chemiczne, hybrydyzacja, orbital molekularny, orbital cząsteczkowy oraz liczb kwantowe. Na zakończenie zbadasz właściwości fizyczne cieczy zagęszczanych i rozrzedzanych ścinaniem.

Dzień czwarty

Ceramika i materiały wysokoenergetyczne – poznaj ich historię!

W przedostatni dzień warsztatów uzupełnisz swoją wiedzę z chemii materiałowej. Zaczniesz od poznania historii fajerwerków. Dowiesz się skąd bierze się barwa fajerwerków i otrzymasz tworzywo niezbędne do zainicjowania płomienia. Następnie samodzielnie otrzymasz pigmenty szeroko wykorzystywane w chemii kosmetycznej.

Dzień piąty

Stopy metali – dlaczego dachy starych budynków są zielone?

Ostatniego dnia poznasz proces korozji od podszewki i dowiesz się jak się przed nim zabezpieczyć, czyli zapoznasz się z takimi terminami jak ogniwo galwaniczne, ogniwo stężeniowe, elektroliza oraz pokrycia galwaniczne. Na koniec wykonasz własną baterię oraz zbudujesz elektrolizer.

Nauka leży u podstaw każdego postępu, który ułatwia życie ludzkie i zmniejsza cierpienie.

Maria Skłodowska-Curie